Paracetamol masih merupakan antipiretik yang paling terkenal dan biasa. Ia juga merupakan ubat anti-radang dan analgesik, dianggap selamat dan paling berkesan. Ubat ini boleh dibeli secara bebas di farmasi tanpa preskripsi dari doktor, namun, anda tidak perlu tergesa-gesa untuk mengambilnya tanpa cadangan pakar.

Paracetamol, walaupun keberkesanannya, mempunyai, seperti semua ubat, sejumlah kontraindikasi. Sebagai contoh, ubat ini tidak boleh digunakan oleh orang yang mempunyai penyakit hati dan buah pinggang. Hati inilah yang boleh terjejas teruk oleh penggunaan parasetamol yang tidak betul..

Kerosakan serius pada badan boleh disebabkan oleh penggunaan ubat ini tanpa berfikir. Faktanya adalah bahawa dalam banyak ubat moden yang disyorkan untuk mencegah selesema, parasetamol terdapat dalam komposisi. Oleh itu, keadaan sering timbul bahawa seseorang, tanpa pergi ke doktor, mula mengambil ubat yang serupa dengan kesan dan komposisinya, yang membawa kepada overdosis parasetamol di dalam badan.

Selalunya penggunaan ubat-ubatan yang mengandung parasetamol berlaku "untuk pencegahan", yang juga boleh mengakibatkan akibat negatif bagi manusia. Sebagai contoh, ubat antipiretik larut yang begitu terkenal kepada kita sering dianggap oleh seseorang sebagai profilaksis, walaupun mempunyai rasa dan bau yang menyenangkan. Namun, tidak semua orang tahu bahawa ubat-ubatan tersebut diserap lebih cepat di dalam badan, oleh itu penggunaannya yang tidak terhad dapat menyebabkan masalah hati yang serius..

Yang paling menarik:

Adakah mungkin untuk membasahi tekak dengan tanda bintang

Balsem "bintang" atau seperti yang disebut hari ini "bintang bintang Vietnam" atau "bintang emas" telah lama dikenali...

Adakah mungkin melakukan kecergasan dengan hernia

Pengamal kecergasan sering mengalami cakera herniated. Dengan penyakit ini, mereka mengalami kekejangan otot,...

Adakah mungkin terkena kulat melalui varnis

Kulat kuku adalah jangkitan yang sangat biasa, yang mudah dijangkiti, tetapi sangat sukar untuk menyembuhkan penyakit ini. Wanita...

WHO mengesyorkan minum parasetamol dalam rawatan diri dari coronavirus

Organisasi Kesihatan Sedunia (WHO) mengesyorkan agar tidak menggunakan ibuprofen, serta ubat-ubatan yang mengandunginya untuk rawatan diri dari coronavirus baru, menggantinya dengan parasetamol. Pada hari Selasa, 17 Mac, menulis RIA Novosti dengan merujuk kepada setiausaha akhbar WHO Christian Lindmayer.

"Tidak ada bukti baru yang diterbitkan bahawa ibuprofen meningkatkan risiko kematian (dengan COVID19). Tidak ada kajian yang cukup, dan pakar sedang mengkaji data tersebut," kata Lindmeier semasa taklimat.

Pada waktu penelitian, dia mengesyorkan agar parasetamol lebih disukai dan ibuprofen tidak digunakan dalam pengobatan sendiri. Pada masa yang sama, Lindmeier menekankan bahawa jika ibuprofen diresepkan oleh doktor dan diperlukan untuk alasan perubatan, ia boleh diambil.

Ingatlah, WHO pada 11 Mac menyatakan wabak coronavirus COVID-19 baru sebagai wabak. Sehingga kini, lebih daripada 160 ribu orang telah dijangkiti di lebih daripada 140 negara. Sebilangan besar dari mereka pulih, 6.5 ribu mati.

WHO mengesyorkan merawat coronavirus dengan parasetamol: Ahli akademik Akademi Sains Rusia menjelaskan mengapa

Ahli akademik Akademi Sains Rusia, presiden Persatuan Pengilang Produk Farmaseutikal dan Produk Perubatan (ACE) Sergey Kolesnikov menjelaskan mengapa Pertubuhan Kesihatan Sedunia (WHO) mengesyorkan merawat coronavirus dengan parasetamol. Ini disebabkan oleh rawatan simptomatik yang disebut..

Dalam jangkitan, termasuk coronavirus, ubat anti-radang bukan steroid tidak ditunjukkan. Itulah sebabnya WHO mengesyorkan parasetamol..

Aspirin dan parasetamol. Tetapi ini adalah perawatan simtomatik, yaitu penurunan demam, penurunan pembekuan darah, karena masih ada masalah. Tetapi ini bukan ubat untuk coronavirus! Dari coronavirus setakat ini tidak ada bukti yang boleh dipercayai bahawa sebilangan ubat berkesan, tidak, jelas Kolesnikov..

Dia menambah bahawa AS menganggap Tamiflu berkesan, tetapi setakat ini tidak ada bukti kesan positifnya dalam memerangi COVID-2019.

Pakar itu menolak khabar angin mengenai rawatan jangkitan coronavirus dengan air suam. Ia membantu melembapkan selaput lendir, yang bermaksud meningkatkan fungsi pelindungnya. Anda boleh minum air sejuk, tetapi ia akan diserap lebih perlahan oleh perut.

Ibuprofen, kortison, atau parasetamol? Apa yang akan membantu dalam memerangi coronavirus

Kementerian Kesihatan Perancis mengatakan bahawa apabila dijangkiti coronavirus, sangat dilarang menggunakan sejumlah ubat anti-radang, kerana hanya dapat memperburuk keadaan pesakit. Kami sedang berurusan dengan pakar Rusia sama ada ubat-ubatan tersebut benar-benar boleh menyebabkan komplikasi dan dalam kes ini perlu mengambil paracetamol.

Dadah berbahaya?

Foto: portal walikota dan kerajaan Moscow

Menteri Kesihatan Perancis Olivier Veran mengatakan di laman Twitternya bahawa mengambil sejumlah ubat anti-radang seperti ibuprofen atau kortison dapat menjadi faktor dalam memperburuk jangkitan. "Jika anda demam, minum parasetamol," dia menasihati..

Walau bagaimanapun, sebilangan pakar Rusia tidak berkongsi pendapat ini. Khususnya, pakar virologi klinikal Georgy Vikulov dalam dialog dengan Moscow 24 mengatakan bahawa setakat ini belum ada kajian yang mengesahkan ini.

"Ibuprofen dan parasetamol adalah ubat anti-radang bukan steroid. Mereka dibenarkan dalam dos tertentu sebagai ubat antipiretik, yang disyorkan oleh WHO, organisasi khusus terkemuka di luar negara dan di Rusia," jelas pakar itu..

Vikulov menambah bahawa parasetamol dan ibuprofen dibenarkan dalam rawatan kanak-kanak dan wanita hamil. "Apabila kesan antipiretik diperlukan, tidak ada yang lebih berkesan daripada ubat anti-radang bukan steroid," kata pakar itu.

Pada masa yang sama, ahli virologi mengesahkan akibat negatif bagi tubuh selepas penggunaan kortison. "Kortison, glukokortikosteroid dan bahan yang berkaitan dengan kortison tidak digalakkan kerana menyebabkan penindasan imuniti yang ketara," kata Vikulov.

Menurut pakar, hormon apa pun berbahaya untuk jangkitan virus. Dan COVID-19 tidak terkecuali.

Bilakah dan bagaimana mengambil parasetamol?

Foto: TASS / Donat Sorokin

Hari ini, orang sering menyalahgunakan ubat antipiretik dan anti-radang, kerana ubat-ubatan tersebut diiklankan secara aktif, kata para pakar. Pada masa yang sama, keputusan untuk menggunakan ubat-ubatan tersebut dan dosnya harus dibuat oleh doktor yang menghadiri, menekankan ahli virologi klinikal George Vikulov.

Profesor Jabatan Terapi Hospital Universiti Perubatan Negeri Moscow Pertama yang diberi nama I.M. Sechenov Sergey Yakovlev menjelaskan bahawa dengan demam yang ketara (suhu lebih dari 39 darjah) perlu menurunkan suhu, terutama pada anak-anak. "Paracetamol dalam hal ini adalah yang paling netral, selamat, jadi akan optimum," kata Yakovlev. Namun, dia juga menekankan bahawa doktor harus menetapkan ubat tersebut..

Antibiotik sebagai pencegahan coronavirus?

Profesor Jabatan Terapi Hospital Universiti Perubatan Negeri Moscow Pertama yang diberi nama I.M. Sechenov Sergey Yakovlev mengatakan bahawa antibiotik digunakan sebagai kaedah memerangi radang paru-paru bakteria. Tetapi jika radang paru-paru disebabkan oleh virus, termasuk coronavirus, maka antibiotik tidak berguna.

Selain itu, Yakovlev mengingatkan bahawa sebarang ubat boleh memberi kesan sampingan. Bermula dengan reaksi alahan dan berakhir dengan lesi hati, buah pinggang dan organ lain. Oleh itu, rawatan diri tidak boleh disalahgunakan. Perkara utama adalah mengingati kebersihan tangan dan mematuhi cadangan Kementerian Kesihatan dan Rospotrebnadzor mengenai pencegahan coronavirus.

Ahli Virologi Georgy Vikulov juga menambah bahawa antibiotik hanya boleh diresepkan oleh doktor setelah pemeriksaan dan perundingan. "Penjualan antibiotik di farmasi tanpa preskripsi doktor adalah pelanggaran program persekutuan untuk mengatasi penyebaran ketahanan antibiotik di Persekutuan Rusia hingga 2030," kata pakar itu menekankan. Lebih-lebih lagi, jika anda menggunakan antibiotik dengan atau tanpa, maka pada masa ubat tersebut sangat diperlukan, ia tidak akan berkesan.

Menurut Kementerian Kesihatan Rusia pada 17 Mac, 114 pesakit coronavirus didaftarkan di negara itu. Semasa pemulihan, 5 orang diberhentikan. Juga, warga Rusia yang dipindahkan dari Jepun dikeluarkan dari kapal Diamond Diamond.

Semua hak atas bahan yang terdapat di laman web m24.ru dilindungi sesuai dengan undang-undang Persekutuan Rusia, termasuk hak cipta dan hak yang berkaitan. Untuk penggunaan bahan dari laman web ini, pautan ke m24.ru diperlukan. Penyunting tidak bertanggungjawab atas maklumat dan pendapat yang dinyatakan dalam komen pembaca dan bahan berita, yang disusun berdasarkan mesej dari pembaca.

Edisi dalam talian media massa Saluran Maklumat Bandar m24.ru berdaftar dengan Perkhidmatan Persekutuan untuk Penyeliaan Komunikasi, Teknologi Maklumat dan Komunikasi Massa. Perakuan pendaftaran media massa E No. FS77-53981 bertarikh 30 April 2013.

Penerbitan rangkaian media "City Information Channel m24.ru" dibuat dengan sokongan kewangan dari Jabatan Media dan Iklan di Moscow. (C) Moscow Media JSC.

Pengasas dan penyunting - JSC "Moscow Media". Ketua Pengarang I.L. Shestakov. Pejabat editorial: 127137, Persekutuan Rusia, Moscow, ul. Pravda, d. 24, ms 2. Tel.: +7 (495) 728-73-81. Mel: [email protected]

Maklumat cuaca yang diberikan oleh Pusat FOBOS. Sumber dan pemegang hak cipta maklumat mengenai kadar pertukaran adalah Moscow Exchange PJSC. Di bawah syarat penyebaran maklumat, hubungi PJSC Moscow Exchange. Maklumat lalu lintas yang diberikan oleh Yandex.Traffic LLC.

Paracetamol untuk selsema: cara minum, dos

Semua kandungan iLive diperiksa oleh pakar perubatan untuk memastikan ketepatan dan konsisten yang terbaik dengan fakta..

Kami mempunyai peraturan yang ketat untuk memilih sumber maklumat dan kami hanya merujuk ke laman web terkemuka, institusi penyelidikan akademik dan, jika mungkin, penyelidikan perubatan yang terbukti. Harap maklum bahawa nombor dalam tanda kurung ([1], [2], dll.) Adalah pautan interaktif untuk kajian sedemikian..

Sekiranya anda berpendapat bahawa mana-mana bahan kami tidak tepat, ketinggalan zaman atau dipersoalkan, pilih dan tekan Ctrl + Enter.

Ubat popular yang digunakan untuk selesema adalah Paracetamol. Pertimbangkan ciri-ciri ubat ini dan khasiatnya.

Ubat ini adalah sebahagian daripada kumpulan farmakologi ubat penahan sakit dan ubat anti-radang. Merujuk kepada ubat analgesik, antipiretik, antirheumatik bukan narkotik. Hari ini, Acetaminophen, juga dikenali sebagai Paracetamol, adalah komponen aktif dari banyak ubat yang digunakan untuk merawat selesema dan penyakit virus. [1]

Bergantung pada dosnya, ubat tersebut menunjukkan sifat farmakologi seperti itu:

  • Ubat tahan sakit.
  • Antipiretik.
  • Anti radang.

Dadah berdasarkannya mempunyai kesan anti-radang dengan ciri-ciri tindak balas minimum yang minimum dari bahan bukan steroid kumpulan ini. Menurut WHO, Paracetamol adalah sebahagian daripada ubat-ubatan penting. [2]

Kelebihan utama Paracetamol untuk selsema adalah sifat antipiretiknya. Mekanisme tindakannya serupa dengan proses penurunan suhu semula jadi. Ia mempengaruhi sistem saraf pusat, mengarahkan tindakannya ke proses hipotalamus dan termoregulasi. Suhu badan cepat kembali normal. Berkat ini, tubuh tidak membelanjakan tenaga untuk menghilangkan keadaan demam, tetapi mengarahkan mekanisme perlindungan untuk memerangi patogen. [3]

Bolehkah saya minum parasetamol dengan selsema?

Paracetamol adalah ubat selesema. Ia tidak mempunyai sifat antibakteria, jadi boleh diresepkan walaupun untuk kanak-kanak. Ejen farmakologi mempunyai kesan analgesik, antipiretik dan anti-radang. Berkesan mengatasi simptom pertama selesema dan penyakit pernafasan yang lain.

Kelebihan utama ubat:

  • Kesan antipiretik yang cepat mirip dengan proses termoregulasi semula jadi badan.
  • Diluluskan untuk rawatan pesakit kanak-kanak dan tidak ketagihan dengan penggunaan yang berpanjangan.
  • Ia mempunyai kesan selektif, mengurangkan tindak balas buruk dan risiko overdosis.
  • Kesan terapeutik berkembang dalam 1-2 jam setelah permohonan, cepat dimetabolisme dan dikeluarkan.

Paracetamol diluluskan untuk rawatan selesema. Bentuk pelepasan dan dos ubat ditetapkan oleh doktor yang menghadiri.

Adakah parasetamol membantu selesema?

Paracetamol merujuk kepada ubat-ubatan simtomatik, iaitu, ia tidak mengubati selsema atau selesema, tetapi hanya menghilangkan manifestasi yang menyakitkan: demam, demam, sakit kepala. Juga, ubat ini tidak mempengaruhi sistem imun, kerana tidak mengandungi komponen vitamin.

Prinsip asas rawatan dengan Paracetamol:

  • Ubat ini mesti digunakan untuk gejala penyakit akut: demam, suhu badan tinggi, kemerosotan kesihatan yang cepat.
  • Ubat ini boleh digunakan dalam bentuk penyakit pernafasan kronik, walaupun tidak ada demam.
  • Dilarang menggabungkan ubat dengan ubat-ubatan atau kaedah alternatif yang mengandungi alkohol.

Perlu diingat bahawa Paracetamol atau analognya tidak ditujukan untuk pencegahan selesema dan patologi berjangkit. Oleh itu, pengambilan ubat di luar tempoh penyakit adalah dilarang.

Kumpulan farmakologi

kesan farmakologi

Petunjuk penggunaan Paracetamol untuk selsema

Petunjuk utama untuk penggunaan ubat ini adalah gejala akut selesema biasa dan penyakit pernafasan lain:

  • Demam dan demam.
  • Kesakitan pelbagai etiologi.
  • Neuralgia.
  • Hipertermia kerana vaksinasi.

Sebelum menggunakan ubat, anda harus berjumpa doktor. Doktor akan menentukan kesesuaian pengambilan ubat, menetapkan dos dan tempoh terapi yang diperlukan.

  • Parasetamol untuk selsema tanpa demam

Sekiranya penyakit selsema disertai dengan sakit kepala yang teruk dan sakit otot, maka Paracetamol boleh digunakan untuk menghilangkannya. Maksudnya, ubat ini berkesan bukan hanya pada suhu tinggi. Dos ubat tetap standard, dan jangka masa terapi tidak boleh melebihi 5 hari.

Borang pelepasan

Sehingga kini, farmaseutikal mempunyai beberapa bentuk pelepasan Paracetamol secara oral:

  • 200 mg tablet, 10 keping setiap pek.
  • Tablet 325 mg, 6, 12, 30 keping.
  • 500 mg tablet, 10 keping setiap pek.
  • Kapsul 235 mg, 6, 12, 30 keping dalam bekas polimer.
  • Sirap 125 dan 120 mg / 5 ml, 60, 100 ml dalam botol.
  • Suspensi 120 mg / 5 ml, dalam botol 100 dan 200 ml.

Ubat ini juga boleh didapati dalam bentuk suppositori rektum 80 mg, 10 keping setiap pek. Bentuk pelepasan yang sesuai ditentukan oleh doktor yang hadir, secara individu untuk setiap pesakit.

Farmakodinamik

Paracetamol adalah analgesik dan antipiretik 4-hydroxyacetanilide bukan narkotik, nonsalicylate. Sifat analgesiknya dikaitkan dengan tindakan pusat dan periferal. Komponen aktif menghalang sintesis prostaglandin, menghalang COX dan perantara kesakitan, keradangan.

Ia bertindak dalam sistem saraf pusat, mengurangkan kegembiraan pusat termoregulasi hipotalamus. Meningkatkan ambang kepekaan kesakitan dengan menyekat impuls pada reseptor yang sensitif terhadap bradykinin. [4]

Farmakokinetik

Selepas pemberian oral, asetaminofen diserap dengan cepat dan sepenuhnya dari saluran pencernaan di bahagian atas usus. Kepekatan maksimum dalam plasma berlaku 30-60 minit selepas pemberian. Mengikat protein plasma darah bergantung pada dos ubat.

Ia dimetabolisme di hati, membentuk dua metabolit aktif: glukuronida dan paracetamol sulfat. Menembusi penghalang darah-otak dan masuk ke dalam susu ibu. Ia dikeluarkan oleh buah pinggang dalam bentuk metabolit dan kira-kira 5% tidak berubah. Separuh hayat penghapusan memakan masa 1-4 jam. Dalam rawatan pesakit tua, pelepasan ubat menurun, dan dengan penarikan meningkat. [5]

Penggunaan Paracetamol untuk selsema semasa kehamilan

Penggunaan Paracetamol untuk rawatan selsema pada ibu hamil adalah mungkin apabila manfaat yang diharapkan untuk ibu lebih tinggi daripada risiko yang mungkin timbul pada janin. [6]

Ubat ini menembusi penghalang darah-otak dan dikeluarkan dalam susu ibu. Hubungan penggunaan acetaminophen (paracetamol) semasa kehamilan dengan peningkatan risiko mengembangkan spektrum autistik pada anak masa depan telah terbukti. [7] Penggunaan ubat penahan sakit seperti paracetamol dan ibuprofen semasa kehamilan boleh mempengaruhi kesuburan kanak-kanak di masa depan. [8] Penggunaan parasetamol semasa kehamilan boleh menyebabkan penutupan saluran pranatal pada janin. [9] Dan penggunaan paracetamol yang kerap pada akhir kehamilan boleh meningkatkan risiko sesak nafas pada anak yang belum lahir. [10] Semasa terapi, disarankan agar penyusuan dihentikan. [11] Walau bagaimanapun, penggunaan parasetamol jangka pendek nampaknya sesuai dengan penyusuan susu ibu. [12]

Kontraindikasi

Paracetamol dilarang digunakan sekiranya intoleransi individu terhadap komponennya. Bentuk oral tidak ditetapkan untuk kegagalan buah pinggang dan hati. Suppositori rektal dilarang dalam penyakit keradangan pada mukosa rektum..

Ubat ini dilarang sama sekali untuk digunakan dengan ubat-ubatan yang mengandungi alkohol. Semasa rawatan harus berhenti minum alkohol.

Dengan berhati-hati, ubat ini diresepkan untuk pesakit yang mengalami gangguan fungsi ginjal dan hati, artritis ringan, jangkitan teruk, migrain. Dalam kes ini, diperlukan izin perubatan untuk mengambil ubat.

Kesan sampingan Paracetamol untuk selsema

Menurut statistik perubatan, Paracetamol jarang menyebabkan reaksi buruk, yang dapat ditunjukkan oleh gejala seperti:

  • Ruam kulit alahan.
  • Kesakitan epigastrik.
  • Pening dan muntah.
  • Peningkatan aktiviti enzim hati.
  • Hipoglikemia.
  • Anemia.
  • Methemoglobinemia.
  • Bronkospasme.

Untuk rawatan kesan sampingan, terapi simptomatik dengan penarikan ubat ditunjukkan. [tiga belas]

Dos dan pentadbiran

Mengenai bentuk pelepasan ubat, preskripsi perubatan dan usia pesakit, ciri penggunaan dan dos ubat bergantung kepada.

  • Tablet - satu dos untuk orang dewasa 350-500 mg 3-4 kali sehari, dos tunggal maksimum adalah 1.5 g, dos harian maksimum adalah 3-4 g. Untuk kanak-kanak berumur 9-12 tahun, 2 g dibahagikan kepada 4-5 dos. Untuk bayi berumur 3-6 tahun, 60 mg / kg berat badan dalam 3-4 dos.
  • Suppositori rektum - untuk orang dewasa dan remaja dengan berat lebih daripada 60 mg, 350-500 mg 3-4 kali sehari. Bagi kanak-kanak di bawah 3 tahun dengan berat badan 15 mg / kg, dos harian tidak boleh melebihi 60 mg / kg. Untuk kanak-kanak berumur 3-6 tahun, 60 mg / kg berat badan, dibahagikan kepada 3-4 dos. Untuk kanak-kanak berumur 6-12 tahun, 2 g sehari, dibahagikan kepada 4 dos.
  • Sirap - untuk pesakit dengan berat lebih daripada 60 kg - 20-40 ml 3-4 kali sehari. Untuk kanak-kanak di bawah 5 tahun 5-10 ml. Untuk bayi berumur 5-12 tahun, 10-20 ml sirap 3-4 kali sehari. [14]

Ubat ini disyorkan untuk diminum setelah makan dengan sejumlah besar air. Sekiranya semasa rawatan keadaan menyakitkan berterusan, maka beritahu doktor anda.

Paracetamol pada tanda pertama selesema

Selalunya, tanda-tanda selesema pertama ditunjukkan oleh kemerosotan kesejahteraan keseluruhan, sakit kepala dan sakit otot, dan peningkatan suhu badan. Paracetamol dapat mengatasi gejala tersebut..

Setelah 2-3 hari mengambil ubat, gejala penyakit akut dan ketidakselesaan berlalu. Harus diingat bahawa ubat itu tidak simptomatik, sehingga tidak mempengaruhi patogen virus atau bakteria. Lebih baik minum ubat itu bersama dengan ubat lain atau ubat herba..

Paracetamol kepada kanak-kanak dengan selesema

Ubat ini diluluskan untuk rawatan kanak-kanak yang berumur lebih dari 6 bulan. Dengan selesema pada bayi, suspensi oral dan suppositori rektum paling kerap digunakan. Untuk kanak-kanak yang lebih tua, tablet atau kapsul boleh diresepkan..

Suspensi diambil 5-20 ml 3-4 kali sehari, bergantung pada usia anak. Suppositori rektum disuntik ke dalam rektum 2-3 kali sehari. Dalam penyakit ini, sebatang lilin boleh diletakkan pada waktu malam sehingga bayi dapat tidur nyenyak. Tempoh rawatan dengan Paracetamol tidak boleh melebihi 3-5 hari, tetapi pakar pediatrik harus dirujuk sebelum digunakan.

Paracetamol pada waktu malam dengan selsema

Salah satu ciri Paracetamol adalah kesan antipiretik dan analgesiknya yang cepat. Sekiranya jangkitan pernafasan berlaku dengan demam dan sakit di seluruh badan, maka sebelum tidur, anda harus mengambil pil / kapsul ubat atau menggunakan bentuk dos cecair. Dalam kes terakhir, komponen aktif menembusi peredaran sistemik secepat mungkin dan menunjukkan kesan terapeutik.

Juga pada waktu malam anda boleh meletakkan lilin dengan ubat itu. Dengan pemberian rektum, penyerapan zat aktif tidak sekerap ketika diminum secara lisan, tetapi membolehkan anda mengatasi suhu tertinggi pada orang dewasa dan kanak-kanak.

Berapa hari minum parasetamol dengan selsema?

Tempoh penggunaan Paracetamol bergantung kepada keparahan keadaan penyakit dan usia pesakit..

  • Ubat itu diambil dalam dos yang ditetapkan sehingga sindrom kepanasan dan sakit akut hilang. Tempoh terapi tidak boleh melebihi 5-7 hari.
  • Pada siang hari, ubat diambil pada selang waktu 8-12 jam. Dos pertama hendaklah 2 jam selepas makan. Sekiranya pesakit kurang selera makan, maka dosnya disarankan dikurangkan setengahnya agar tidak menyebabkan kerengsaan gastrousus.
  • Sebaiknya minum semua bentuk dos dengan air. Suppositori rektal tidak terikat dengan makanan atau sekatan lain..

Peningkatan dalam keadaan menyakitkan diperhatikan pada hari ke-2 - ke-3, sensasi kesakitan akut hilang pada hari ke-5 terapi. Sekiranya, setelah menjalani rawatan, gejala selesema masih ada, maka untuk mengelakkan komplikasi mereka, dapatkan bantuan perubatan.

Berlebihan

Sekiranya anda melebihi dos harian Paracetamol maksimum, terdapat risiko tinggi untuk mengalami gejala buruk. Pada orang dewasa, overdosis berlaku apabila menggunakan lebih daripada 10 g ubat, dan pada kanak-kanak apabila menggunakan lebih dari 150 mg / kg berat badan. Keadaan yang menyakitkan dimanifestasikan oleh rasa mual, muntah, kulit pucat, kesihatan umum yang semakin teruk. Untuk rawatan, terapi simptomatik dengan lavage gastrik ditunjukkan. [lima belas]

Overdosis boleh berlaku pada pesakit yang mengambil ubat yang mendorong enzim hati untuk jangka waktu yang lama selama rawatan selesema. Faktor risiko termasuk ubat seperti: Carbamezepine, Phenytoin, Primidon, Rifampicin, Phenobarbital, agen yang mengandungi etanol. Dalam kes ini, penggunaan 5 g Paracetamol boleh menyebabkan kerosakan hati yang serius, gangguan metabolik glukosa, asidosis. Keadaan seperti itu memerlukan rawatan perubatan kecemasan. [enam belas]

Interaksi dengan ubat lain

Untuk rawatan selesema yang berkesan, pendekatan komprehensif digunakan, yang merangkumi pengambilan beberapa ubat dan kaedah terapi lain. Dengan terapi sedemikian, sangat mustahak untuk mencegah interaksi negatif ubat terpilih..

Interaksi Paracetamol dengan ubat lain:

  • Cholestyramine dikurangkan dengan metoclopramide atau domperidone.
  • Ubat ini meningkatkan risiko pendarahan dan meningkatkan kesan antikoagulan warfarin dan kumarin lain.
  • Barbiturate mengurangkan kesan antipiretik Paracetamol.
  • Phenytoin, barbiturat, karbamazepin dan antikonvulsan lain meningkatkan kesan toksik pada hati.
  • Penggunaan Isoniazid dosis tinggi meningkatkan risiko hepatotoksisitas.
  • Keberkesanan diuretik menurun.

Sebagai tambahan kepada kombinasi di atas, Paracetamol dari sebarang bentuk pelepasan dilarang untuk digabungkan dengan alkohol dan cara apa pun yang merangkumi etanol.

Keadaan simpanan

Mengikut arahan, persediaan Paracetamol harus disimpan dalam bungkusan asli yang dilindungi dari cahaya matahari, kelembapan dan dari jangkauan kanak-kanak. Suhu optimum untuk menyimpan ubat tidak lebih tinggi daripada 25 ┬░ C.

Jangka hayat

Bentuk pelepasan tablet dan supositori rektum mesti digunakan dalam tempoh 24 bulan dari tarikh pembuatan, yang ditunjukkan pada bungkusan sediaan. Bagi sirap, jangka hayat botol yang tertutup adalah 2 tahun, penyediaan terbuka boleh diambil tidak lebih dari 3 bulan.

Ulasan

Banyak tinjauan positif mengesahkan keberkesanan Paracetamol dalam merawat gejala selsema. Ubat ini menghilangkan rasa sakit, mengurangkan demam, meningkatkan kesejahteraan keseluruhan. Pelbagai bentuk pelepasan membolehkan anda memilih pilihan terbaik untuk ubat untuk pesakit yang berumur berbeza.

Apa yang lebih baik? aspirin, paracetamol, ibuprofen atau analgin untuk selsema?

Semasa memilih ubat selesema, ramai pesakit berminat untuk menghilangkan gejala yang menyakitkan dengan berkesan. Pertimbangkan ubat-ubatan yang popular dan bandingkan dengan Paracetamol:

  1. Aspirin. Ubat gabungan dengan sifat analgesik, antipiretik dan anti-radang. Menghalang pembentukan gumpalan darah, memperkaya badan dengan asid askorbik. Ia digunakan untuk sindrom kesakitan ringan hingga sederhana dari pelbagai asal, keadaan demam, jangkitan pernafasan akut, tromboflebitis. Berkesan melanggar peredaran serebrum, penyakit jantung koronari. [17]
  2. Ibuprofen. Analgesik, anti-radang dan antipiretik sederhana. Ia menghalang biosintesis prostaglandin, menghalang enzim siklooksigenase. Ia digunakan untuk penyakit reumatik, sindrom kesakitan dari pelbagai asal usul, keradangan traumatik pada tisu lembut dan sistem muskuloskeletal. Berkesan dalam rawatan organ ENT, membantu sakit gigi dan sakit kepala. Kedua-dua ubat ini berkesan untuk selesema, tetapi Paracetamol lebih baik ditoleransi dan cenderung menyebabkan reaksi buruk. [lapan belas]
  3. Analgin. Ubat dengan sifat analgesik, antipiretik dan anti-radang yang ketara. Ia digunakan untuk kesakitan pelbagai etiologi, keadaan demam, rematik, selesema. [Sembilan belas]

Paracetamol untuk selsema lebih berkesan jika dibandingkan dengan ubat di atas. Juga, ubat ini mempunyai banyak analog, yang terbaik dianggap ubat seperti: Panadol, Opradol, Nimesil, Pacimol, Cefekon, Rapidol. Setiap ubat mempunyai ciri tersendiri, oleh itu, sebelum menggunakannya, anda harus berjumpa doktor.

Paracetamol - arahan penggunaan

Arahan penggunaan paracetamol mengaturnya sebagai ubat penahan sakit dan antipiretik. Ia digunakan untuk selesema, jangkitan virus pernafasan akut dan penyakit lain yang disertai oleh hipertermia. Ubat ini sesuai untuk semua kategori umur, tetapi peraturan penggunaan dan dosnya berbeza dengan ketara.
Ia diambil secara lisan 1-1,5 jam selepas makan dengan sejumlah besar cecair. Dos Paracetamol adalah seperti berikut:

  • orang dewasa dan remaja berusia lebih dari 12 tahun (berat lebih daripada 40 kg) mengambil 2.5-5 tablet 200 mg atau 1-2 tablet pada dos 500 mg;
  • kanak-kanak berumur 6 hingga 12 tahun ditunjukkan 1 tablet 200 mg atau 1 / 2-1 tablet 500 mg.

Kanak-kanak di bawah umur 6 tahun ditunjukkan penggunaan sirap atau suppositori rektum..
Anda tidak boleh mengambil ubat pada masa yang sama dengan ubat lain yang mengandungi paracetamol (AntiFlu, Antigrippin, Grippostad, Ibuklin, Coldrex, Maxikold, dll.). Gunakan dengan berhati-hati apabila:

  • hepatitis virus;
  • kerosakan hati alkohol;
  • alkoholisme;
  • kehamilan dan penyusuan.

Tablet paracetamol - arahan penggunaan

Dalam tablet, bahan utama adalah parasetamol (500 mg). Selain itu, ubat tersebut mengandungi komponen seperti:

  • asid stearat (3.3 mg);
  • pati jagung dan kentang (25.8 mg);
  • gelatin (1.4 mg);
  • sebatian natrium organik (24 mg).

Pengilang menawarkan tablet dengan kepekatan bahan aktif 200 dan 500 mg. Pilihan pertama digunakan untuk menormalkan suhu pada kanak-kanak, dan ubat yang lebih pekat adalah untuk orang dewasa.

Tablet parasetamol untuk orang dewasa

Arahan penggunaan akan membenarkan penggunaan tablet parasetamol jika, ketika mengukur suhu, bacaan termometer lebih tinggi daripada 38-38.5 darjah. Kemasukan tertakluk pada peraturan berikut:

  • dos tunggal - 500-1000 mg (maksimum dua tablet);
  • minum ubat dengan banyak air;
  • makan selepas makan, selepas setengah jam;
  • kursus - maksimum 5 hari;
  • tidak lebih daripada 4 penerimaan dibenarkan setiap hari pada selang waktu 4-6 jam.

Nota! Bagi pesakit yang didiagnosis dengan sirosis hati dengan pelanggaran fungsi organ, dosnya harus dipilih oleh doktor. Di samping itu, dengan disfungsi organ ini, jangka hayat paracetamol 2 kali lebih lama, kerana beban toksik meningkat.

Tablet paracetamol untuk kanak-kanak - arahan penggunaan

Tablet 200 mg digunakan untuk kanak-kanak sekiranya terdapat petunjuk:

  • hipertermia;
  • sakit kepala;
  • sakit otot dan sendi;
  • sakit gigi;
  • gejala SARS.

Menurut arahan penggunaan, dos tablet Paracetamol untuk kanak-kanak dikira mengikut formula secara individu. Faktor seperti kategori umur, berat badan (10 mg / kg) dan keadaan kesihatan diambil kira:

  • bayi sehingga 1 tahun - dari 50 hingga 100 mg;
  • hingga tiga tahun - 100 hingga 150 mg;
  • sehingga 6 tahun - dari 150 hingga 200 mg;
  • dari 6 hingga 12 tahun - 200-400 mg.

Ubat itu dibasuh dengan air, diminum selepas makan. Untuk bayi dan kanak-kanak usia prasekolah, menggosokkan tablet ke dalam serbuk dan menyediakan sebilangan kecil larutan berair dengan gula boleh diterima.

Tablet parasetamol pada suhu

Dengan kenaikan suhu badan, parasetamol harus diambil mengikut arahan penggunaan:

  1. Minum pil hanya pada 38 darjah dan ke atas pada kanak-kanak dan dari 38.5 pada orang dewasa.
  2. Masa untuk digunakan semula - sekurang-kurangnya 4-6 jam.
  3. Bagi penghidap penyakit hati, rehat sekurang-kurangnya 8 jam.
  4. Jangan gabungkan ubat dengan alkohol.
  5. Dilarang sama sekali menggunakan produk ini bersama dengan ubat lain berdasarkan parasetamol.

Selepas mengambil tablet, hipotermia harus dielakkan. Dos berlebihan tidak boleh diterima.

  • pening dan muntah;
  • sakit perut;
  • pucat;
  • hilang selera makan;
  • kolik buah pinggang;
  • Pening
  • kehilangan kesedaran.

Sekiranya berlaku gejala overdosis, diperlukan detoksifikasi badan di persekitaran hospital. Dengan sedikit kelebihan norma, anda dapat menghilangkan akibatnya dengan mengambil karbon aktif.

Sekiranya parasetamol tidak berfungsi, maka perlu memanggil doktor dari bilik kecemasan untuk suntikan ubat kompleks.

Paracetamol untuk kanak-kanak - arahan penggunaan

Paracetamol berkesan dalam terapi simptomatik, jadi pelantikan ubat tidak membatalkan hidangan utama. Petunjuk:

  • demam;
  • sindrom kesakitan (karies, gigi, sakit kepala dengan tekanan).

Tidak mungkin mengambil paracetamol untuk sakit gigi dan sakit kepala untuk masa yang lama, kerana ubat hanya menghilangkan gejala, tetapi tidak menghilangkan penyakit yang mendasari.
Dengan ARVI, pengambilan parasetamol bukan sahaja menghilangkan rasa sakit dan hipertermia, tetapi juga memperbaiki keadaan umum.
Ubat ini diambil selepas makan (selepas 1-2 jam) dan dibasuh dengan banyak cecair. Sekiranya sukar bagi anak untuk menelan pil, ia boleh dihancurkan. Paracetamol dalam bentuk tablet dibenarkan untuk kanak-kanak dari usia 3 tahun:

  • 3-6 tahun - 100-200 mg setiap dos;
  • 6-12 tahun - 200-400 mg.

Sekiranya kanak-kanak mempunyai suhu tinggi, ubat boleh diminum selama 3-5 hari. Sekiranya gejala berlanjutan atau bertambah buruk, pastikan anda berjumpa doktor.
Sebagai tambahan, sirap, suspensi dan supositoria untuk kanak-kanak di bawah umur 3 tahun digunakan dalam pediatrik. Kesan antipiretik semasa mengambil sirap berlaku lebih cepat, dan ketika menggunakan lilin - lebih lama.
Nota! Untuk bayi, dos dikira bergantung pada berat: 10-15 mg bahan aktif setiap 1 kg berat badan.
Anda boleh mengambil 3-4 kali sehari dengan selang 4-6 jam.

Sirap bayi Paracetamol - arahan penggunaan

Ubat ini tersedia dalam botol, mengandungi glukosa dan oleh itu digunakan dengan berhati-hati dalam rawatan pesakit diabetes mellitus. Kepekatan dalam sirap - 120 mg bahan aktif untuk setiap 5 ml.
Dos Sirap Paracetamol untuk Kanak-kanak

UmurBeratDos tunggalDos harian maksimum
2 - 3 bulan4 - 6 kg2.5 ml10 ml
3 hingga 6 bulan6 - 8 kg4 ml16 ml
6 hingga 12 bulan8 - 12 kg5 ml20 ml
12 tahun12 - 14 kg7 ml28 ml
2 - 3 tahun14 - 16 kg9 ml36 ml
36 tahun16 - 21 kg10 ml40 ml
6 - 9 tahun21 - 29 kg14 ml56 ml
Berumur 9-12 tahun24 - 42 kg20 ml80 ml

Dilarang meningkatkan dos, kerana akibat negatif bagi tubuh anak mungkin tidak dapat dipulihkan.
Bagi kanak-kanak berumur lebih dari 12 tahun, ubat ini digunakan dalam bentuk tablet.
Kontraindikasi penggunaan sirap:

  • alahan terhadap komponen ubat;
  • kegagalan hati;
  • leukopenia;
  • trombositopenia.

Sirap digunakan dengan berhati-hati dalam hepatitis virus dan kecacatan jantung kongenital..

Paracetamol penggantungan kanak-kanak - arahan penggunaan

Untuk kanak-kanak kecil, disarankan untuk menggunakan paracetamol sebagai penggantungan. Menurut arahan penggunaan, penggantungan parasetamol untuk kanak-kanak digunakan dalam dos seperti:

  1. Hingga 3 tahun - 0.5 sudu (2.5 ml).
  2. Dari 3 hingga 6 tahun - 5 ml.
  3. Kanak-kanak berumur lebih dari 6 tahun - 7.5-10 ml.

Penting untuk mengekalkan selang waktu sekurang-kurangnya 4 jam. Sekiranya tidak ada keberkesanan, antispasmodik diambil dengan parasetamol. Dari pengambilan penggantungan, kesan yang tidak diingini mungkin timbul:

  • ruam dan gatal-gatal;
  • loya;
  • muntah
  • cirit-birit;
  • kolik usus;
  • hilang selera makan;
  • pening.

Sekiranya berlaku overdosis, terdapat peningkatan gejala dan sindrom mabuk. Perlu membilas perut dan meminta pertolongan kecemasan.

Arahan penggunaan Paracetamol untuk selsema

Paracetamol menjadikan gejala selesema menjadi kurang ketara. Dos dikira secara individu berdasarkan berat badan dan kehadiran penyakit bersamaan. Untuk setiap kilogram berat badan seseorang, tidak lebih daripada 10 mg. Dengan kegagalan hati, dos harus dikurangkan sebanyak 2 kali, dan selang antara dos harus ditingkatkan. Arahan penggunaan:

  • minum tablet pada suhu melebihi 38 darjah;
  • tidak lebih daripada 4 kali sehari;
  • selang antara dos - dari 4 jam;
  • tempoh penggunaan maksimum - 5 hari.

Sekiranya anda perlu mengambil parasetamol lebih lama, adalah penting untuk berjumpa dengan doktor anda untuk menilai nisbah kemungkinan faedah dan risiko.

Paracetamol 500 mg - arahan penggunaan

Tablet Paracetamol 0,5 g berkesan menghilangkan kedinginan, suhu badan lebih rendah dan mempunyai kesan analgesik yang ketara.
Orang dewasa dan kanak-kanak berusia lebih dari 12 tahun diresepkan 500 hingga 1000 mg setiap 4 jam. Dos harian maksimum ialah 4000 mg.
Sekiranya perlu, gunakan dos ini pada kanak-kanak di bawah umur 12 tahun, satu dos dikira berdasarkan berat anak: maksimum 10 mg per kg berat badan. Anda boleh mengisar tablet dan menambahkan air untuk memudahkan anak menelan. Jangan melebihi dos kanak-kanak, kerana ini memberi kesan negatif kepada tubuh anak.

Jangka hayat produk tidak lebih dari 3 tahun dari tarikh dikeluarkan. Adalah berbahaya untuk menggunakan tablet jika disimpan di luar lepuh atau jangka hayatnya telah habis.

  • jangan digabungkan dengan etanol kerana risiko kerosakan pada pankreas;
  • jangan ambil dengan barbiturat (corvalol, barbovat);
  • jangan mengambil masa lebih lama dari 5 hari kerana risiko pendarahan.

Sekiranya gejala tidak bertoleransi berlaku selepas mengambil ubat, anda mesti menghubungi doktor. Risiko kerosakan hati sekiranya berlaku overdosis semasa mengambilnya dengan bahan hepatotoksik lain.

Paracetamol 200 mg - arahan penggunaan

Tablet dengan dos 200 mg diambil satu jam selepas makan, dibasuh dengan cecair dalam jumlah besar. Untuk rawatan simptomatik, ia digunakan mengikut skema ini:

  • dos harian - tidak lebih tinggi daripada 5 g;
  • dos yang disyorkan - dari 2 tablet dalam 1 dos;
  • kekerapan penggunaan - 3-4 kali sehari.

Pada hari ketiga penggunaan, perlu mengurangkan dos atau membuat selang waktu yang lebih lama antara tindakan penggunaan. Selepas 4 hari, parasetamol mesti ditinggalkan kerana risiko komplikasi yang tidak diingini.

Paracetamol 200 - arahan penggunaan untuk kanak-kanak

Ubat dengan dos 200 mg ditujukan untuk kanak-kanak. Arahan penggunaan parasetamol kanak-kanak:

  • Kanak-kanak berumur 3 tahun - 1/2 atau 1/4 tablet setiap 4-5 jam;
  • Kanak-kanak berumur 6 tahun - 1/2 atau keseluruhan tablet dengan kekerapan yang sama.

Kanak-kanak berumur lebih dari 12 tahun mengambil paracetamol 500 mg 1 tablet atau 2.5 tablet ubat dengan kepekatan 200 mg. Petunjuk untuk digunakan:

  • haba;
  • sindrom kesakitan;
  • myalgia;
  • migrain;
  • sakit gigi.

Paracetamol 200 mg dikontraindikasikan sekiranya intoleransi individu dan disfungsi hati. Digunakan dengan berhati-hati pada pesakit dengan penyakit sistem hematopoietik..

Suppositori Paracetamol - arahan penggunaan

Suppositori berasaskan parasetamol digunakan dalam pediatrik. Dos supositoria parasetamol untuk kanak-kanak, dengan mengambil kira perbezaan umur.

UmurBeratDos tunggal (mg)
3-12 bulan6-8 kg60-125
1-5 tahun8-16 kg125-250
Berumur 5-12 tahun16-32 kg250-500
berumur lebih dari 12 tahunLebih daripada 60 kg500-1000

Masukkan suppositori tidak lebih dari 4 kali sehari dengan selang 4-6 jam.

Anda perlu menggunakan lilin dalam keadaan seperti itu:

  • suhu dari 38 darjah;
  • sakit gigi;
  • sakit kepala.

Lilin harus disimpan di tempat yang sejuk, sebelum digunakan, panaskan setiap bungkusan di tangan anda. Kaedah penggunaan - buka bungkusan plastik dan masukkan ke dalam dubur.

Penting! Sekiranya suhu badan kanak-kanak melebihi 39.5 darjah, adalah berbahaya untuk menggunakan lilin! Pada tahap ini, pembuluh darah adalah spasmodik akibat sentralisasi peredaran darah yang cepat. Oleh itu, komponen aktif produk tidak diserap!

Paracetamol MS - arahan penggunaan

Paracetamol MS - tablet dari syarikat farmasi Rusia Medisorb. Ubat ini mengandungi parasetamol dan bahan tambahan - talc, pati, asid stearik. Dalam menggunakan produk, seseorang harus mematuhi cadangan doktor dengan ketat dan tidak melebihi jangka masa kursus yang disyorkan. Kontraindikasi:

  • penyakit darah;
  • ulser usus atau perut;
  • hipersensitiviti;
  • disfungsi hati.

Sekiranya digunakan serentak dengan diuretik, keberkesanannya akan dikurangkan sebanyak 50-70%. Petunjuk untuk digunakan:

  • migrain;
  • myalgia;
  • hipertermia;
  • sakit sendi dan otot;
  • sakit haid.
  • minum 1-2 tablet pada satu masa;
  • tunggu sekurang-kurangnya 4 jam sehingga temujanji seterusnya;
  • jangka masa kursus optimum - 5-7 hari.

Untuk kesakitan haid, dilarang menggunakan dengan pembekuan darah yang berkurang kerana risiko pendarahan.

Paracetamol UBF - arahan penggunaan

Uralbiopharm adalah syarikat Rusia yang terlibat dalam pengeluaran Paracetamol UBF. Terdapat dalam dos 200 mg - untuk kanak-kanak dari 6 tahun dan 500 mg - untuk orang dewasa. Peraturan Permohonan:

  • minum 1-2 tablet bukan semasa perut kosong;
  • tidak lebih daripada empat kali sehari;
  • minum banyak cecair.

Petunjuk untuk digunakan adalah kesakitan dari pelbagai etiologi dan demam. Kontraindikasi - kegagalan hati. Kesan sampingan:

  • sakit perut;
  • loya;
  • ruam dan gatal-gatal;
  • berdarah
  • pening.

Ubat itu tidak boleh diambil setelah minum alkohol. Gabungan dana yang berbahaya dengan barbiturat. Kafein menjadikan kesan parasetamol lebih ketara, tetapi pada masa yang sama meningkatkan beban toksik pada hati.

Paracetamol Extratab - arahan penggunaan

Tablet Paracetamol Extratab juga mengandungi asid askorbik dalam kepekatan 150 mg. Kehadiran vitamin C meningkatkan keberkesanan ubat untuk selesema. Syarat penggunaan:

  • minum 1 jam selepas makan;
  • jangan mengambil dengan alkohol dan ubat hepatotoksik;
  • jangan ambil dengan ubat anti-radang bukan steroid.

Kontraindikasi pada ulser gastrik, intoleransi terhadap ramuan, sirosis akut dan hepatitis.

Paracetamol mg - arahan penggunaan

Bergantung pada kepekatan komponen utama dalam penyediaan yang dipilih, peraturan penggunaannya berbeza. Rumus pengiraan dos: berat badan dikalikan dengan 10 mg. Contohnya, jika kanak-kanak mempunyai berat 12 kg, maka dos tunggal maksimum tidak boleh melebihi 120 mg (satu sudu sirap).

Bagi orang dewasa, maksimum yang dibenarkan pada masa minum 1000 mg. Apabila diambil dengan segera, 5 g parasetamol boleh menyebabkan kesan tidak dapat dipulihkan pada badan..

Apa yang Paracetamol bantu?

Berkuatkuasa dalam keadaan seperti:

  • demam, menggigil;
  • demam;
  • sakit badan;
  • sakit haid;
  • sakit otot;
  • sakit sendi;
  • migrain;
  • sakit kepala dan sakit gigi;
  • sindrom keracunan pada jangkitan pernafasan akut dan jangkitan virus pernafasan akut.

Keberkesanan ubat dapat dikurangkan kerana pengiraan dos yang salah.

Paracetamol - harga

Kos ubat dengan nama dagang tersebut jauh lebih rendah daripada analog yang diimport. Harga purata jadual.

Bentuk dosHarga untuk RusiaHarga untuk Ukraine
Tablet 500 mg, No. 1035 rubel13 Hryvnia
Tablet 200 mg, No. 1030 rubel11 Hryvnia
Lilin 10 keping80 rubel25 Hryvnia
Sirap70 rubel22 Hryvnia

Paracetamol - analog - arahan penggunaan, harga, ulasan

Sekiranya tidak bertoleransi terhadap bahan yang terdapat dalam ubat, analognya dipilih dengan komponen lain. Harga mungkin berbeza mengikut pengeluar..

Tajukharga purata
Nimesulidepil - 288 rubel.
Ibuprofenkapsul - 107 rubel, tablet - 101 rubel.
Ibufensirap - 118 rubel.
Efferalgantablet effervescent - 209 rubel, sirap - 93 rubel, lilin - 540 rubel.

Nimesulide

Ubat ini digunakan untuk terapi simptomatik, mengurangkan rasa sakit dan proses keradangan yang teruk. Ia ditetapkan untuk:

  • myalgia;
  • sakit gigi dan sakit kepala;
  • osteoarthrosis;
  • arthralgia;
  • bursitis;
  • artritis.

Ambil 1 tablet 2 kali sehari selepas makan dengan air.
Ubat ini tidak digalakkan untuk kanak-kanak di bawah 12 tahun. Sebagai tambahan, kontraindikasi berikut dinyatakan dalam arahan nimesulide:

  • hipersensitiviti;
  • asma bronkial;
  • pengambilan alkohol;
  • simptom selesema
  • kegagalan jantung dan buah pinggang;
  • masalah dengan saluran pencernaan;
  • kehamilan dan hepatitis B.

Ibuprofen

Ia digunakan sebagai ubat bius untuk:

  • kesakitan selepas operasi;
  • migrain;
  • terseliuh;
  • sakit belakang;
  • rawatan artritis reumatoid;
  • keradangan membran sendi;
  • ankylosing spondylitis.

Ambil ubat di antara waktu makan. Orang dewasa diresepkan 2-3 tablet 3-4 kali sehari. Dos tunggal maksimum adalah 4 tablet, dos harian maksimum ialah 12 tablet.
Bagi kanak-kanak berumur lebih dari 12 tahun, dos terapi adalah 1-2 tablet selepas 4-6 jam, maksimum 5 tablet sehari.
Kanak-kanak di bawah umur 12 tahun ditunjukkan penangguhan ibuprofen. Dosnya ialah 5-15 ml 3 kali sehari.

Ibufen

Produk ini dikontraindikasikan pada kanak-kanak di bawah umur 6 bulan dan beratnya kurang dari 7 kg. Untuk kanak-kanak berumur 6-12 bulan, ubat itu diberikan hanya seperti yang diarahkan oleh doktor.
Kesan antipiretik muncul selepas 30 minit. Penggunaan Ibufen berulang boleh dilakukan selepas 6-8 jam. Dos penggantungan Ibufen untuk kanak-kanak:

  • 6-12 bulan - 2.5 ml 3 kali;
  • 1-3 tahun - 2.5 ml 3-4 kali;
  • 3-6 tahun - 5 ml 3 kali;
  • 6-9 tahun - 5 ml 4 kali;
  • 9-12 tahun - 10 ml 3 kali;
  • Lebih tua dari 12 tahun - 10 ml 4 kali.

Untuk orang dewasa dan kanak-kanak berumur lebih dari 12 tahun, kapsul Ibufen Ultra ditunjukkan. Ubat ini mempunyai kesan analgesik selepas 10 minit, dan antipiretik - selepas 30. Ambil 1 kapsul 3-4 kali sehari dengan selang waktu sekurang-kurangnya 6 jam. Kapsul tidak boleh dikunyah, mengurangkan kesan ubat.
Ibufen ditunjukkan untuk:

  • selsema (ARVI, selesema)
  • Penyakit ENT (tonsilitis, sakit telinga);
  • demam selepas vaksinasi pencegahan;
  • sakit gigi dan gigi;
  • sakit otot dan sendi;
  • sakit kepala (migrain).

Efferalgan

Ubat ini boleh didapati dalam bentuk tablet effervescent, sirap dan suppositori rektum..
Tablet Efferalgan tidak digunakan:

  • dengan alkoholisme;
  • pada trimester 1 dan 3 kehamilan dan dengan HB;
  • pesakit di bawah umur 15 tahun dan berat kurang dari 50 kg;
  • dengan hipersensitiviti terhadap bahan aktif.

Sebelum digunakan, larutkan 1-2 tablet dalam segelas air (200 ml). Perhatikan selang antara dos sekurang-kurangnya 4 jam. Dos maksimum sehari - 8 keping.
Dos tunggal Efferalgan kanak-kanak dikira dengan mengambil kira berat anak: 10-15 mg per kg berat badan. Dos harian maksimum tidak boleh melebihi 60 mg / kg berat anak. Selang antara dos - 4-6 jam.
Suppositori digunakan secara rektum. Satu dos adalah:

  • kanak-kanak sehingga 3 bulan - 10 mg per kg
  • kanak-kanak berumur 3-12 bulan 60-120 mg;
  • kanak-kanak berumur 1-5 tahun - 120-150 mg;
  • kanak-kanak berumur 6-12 tahun - 250-500 mg;
  • dewasa dan remaja dengan berat lebih daripada 60 kg - 500 mg.

Nota! Suppositori dan sirap dikontraindikasikan pada kanak-kanak di bawah 1 bulan.