Organisasi Kesihatan Sedunia Paracetamol (Panadol) adalah antara ubat yang paling banyak memerlukan bantuan yang cepat dan berkesan kepada manusia. Petunjuk mengandungi skema aplikasi untuk pelbagai bentuk ubat, dan had dos ditunjukkan. Kelebihan Paracetamol adalah bahawa ia tidak merengsakan lapisan saluran pencernaan.

Petunjuk parasetamol

Antipiretik dan analgesik - Paracetamol (analgesik bukan narkotik) tergolong dalam kumpulan ubat bukan steroid dengan kesan anti-radang. Tindakan Paracetamol (farmakodinamik) didasarkan pada penekanan sintesis prostaglandin - molekul yang muncul dalam proses keradangan yang menyebabkan demam dan kesakitan.

Kesan analgesik mempengaruhi sistem saraf pusat dan neuronnya. Farmakokinetik: diekskresikan dalam 4-5 jam. Ubat ini digunakan sesuai dengan petunjuk:

  • kerana penyakit radang dan berjangkit, suhu badan meningkat kepada nilai demam dan subfebril (37-39 darjah);
  • myalgia;
  • sakit semasa haid;
  • radiculitis;
  • sciatica;
  • neuralgia;
  • kesakitan yang tidak diketahui asal usul;
  • dalam pediatrik: demam, sakit gusi (dengan gigi) pada kanak-kanak.

Cara pengambilan Paracetamol

Semasa mengambil ubat, anda perlu ingat bahawa ia dapat mengurangkan keparahan gejala yang menyakitkan. Atas sebab ini, gambaran klinikal mungkin berubah, yang akan menyukarkan diagnosis. Dosis tunggal Paracetamol maksimum untuk pesakit dewasa ialah 1.5 g, had harian adalah 4 g. Ubat ini dijual dalam bentuk berikut:

  • tablet: kandungan bahan aktif adalah 200 atau 500 mg (Paracetamol mengandungi bahan aktif yang sama);
  • kapsul serbuk: 500 mg;
  • tablet effervescent: 500 mg;
  • ampul dengan larutan infusi: 15 mg setiap 1 ml larutan;
  • penggantungan untuk pesakit pediatrik;
  • sirap bayi;
  • suppositori rektum: dari 50 hingga 100 mg.

Arahan penggunaan

Dos ubat bergantung pada jenis pelepasan, usia pesakit. Untuk kanak-kanak dan orang dewasa, anda boleh menggunakan pelbagai jenis ubat:

Jenis ubat (parasetamol)

Dos dan kekerapan penggunaan untuk kanak-kanak

Dos dan kekerapan penggunaan untuk orang dewasa

Tablet parasetamol pada suhu

6-12 tahun - 0,25-0,5 g; 1-5 tahun - 0,12-0,25 g; 3-12 bulan - 0,06-0,12 mg; di bawah 3 bulan - 10 mg / kg berat badan

500 mg memberikan berat lebih dari 60 kg dalam jangka masa 5-7 hari

3 bulan -1 tahun - 2.5-5 ml; 1-5 tahun - 5-10 ml; 5-12 tahun - 10-20 ml

20-40 ml (berat lebih dari 60 kg)

1-36 bulan - 15 mg / kg sekali atau 60 mg / kg setiap hari; 6-12 tahun - maksimum sehari 2 g, 3-6 tahun - maksimum sehari 1-2 g (pengiraan 60 mg / kg dalam 3-4 dos)

350-500 mg, dos tunggal maksimum - 1.5 g, setiap hari - 34 g

3 bulan-1 tahun - 2.5-5 ml; 1-6 tahun - 5-10 ml; 6-14 tahun - 10-20 ml. Tempoh rawatan tidak lebih dari 3 hari untuk menghilangkan demam dan 5 hari untuk menghilangkan rasa sakit.

Tablet parasetamol

Paracetamol adalah ubat dari kumpulan anilide, yang mempunyai kesan antipiretik dan analgesik yang ketara dan kesan anti-radang yang kurang jelas. Ia digunakan secara meluas dalam rawatan pesakit dewasa dan pediatrik (lihat semua ubat antipiretik untuk kanak-kanak).

Paracetamol adalah metabolit utama fenasetin - bahan yang sebelumnya banyak digunakan dalam rawatan kesakitan dan hipertermia, tetapi dilarang kerana kesan sampingan berbahaya yang berkaitan dengan kesan toksik pada buah pinggang dan hati.

Dalam artikel ini, kita akan mempertimbangkan mengapa doktor menetapkan ubat Paracetamol, termasuk arahan penggunaan, analog dan harga ubat ini di farmasi. Sekiranya anda sudah menggunakan Paracetamol, berikan maklum balas di komen.

Komposisi dan bentuk pelepasan

Paracetamol kini tersedia dalam bentuk berikut:

  1. Tablet (6 atau 10 keping, dalam pek tanpa sel atau lepuh);
  2. Sirap 2.4% (50 ml, botol);
  3. Suspensi 2.4% (100 ml, botol);
  4. Suppositori rektal 0,08 g, 0,17 g, 0,33 g.

Paracetamol merujuk kepada analgesik bukan narkotik, bukan steroid dan ubat anti-radang lain. Ubat ini mempunyai kesan analgesik dan antipiretik..

Apa yang Paracetamol bantu?

Seperti yang ditunjukkan dalam arahan, Paracetamol membantu dengan sindrom kesakitan ringan atau sederhana dari pelbagai asal - sakit akibat kecederaan, luka bakar, sakit kepala, migrain, sakit gigi, mialgia, arthralgia.

Selain itu, Paracetamol banyak digunakan dalam rawatan penyakit berjangkit dan radang sebagai antipiretik yang melegakan demam. Juga, ubat ini digunakan untuk melegakan gejala ketegangan pramenstruasi bersama dengan mepiramine dan pamabrom..

kesan farmakologi

Bahan aktif ubat adalah parasetamol, turunan fenasetin. Mekanisme tindakan Paracetamol didasarkan pada penghambatan sintesis prostaglandin - sebatian kimia yang terbentuk semasa keradangan, dan bertanggung jawab atas tanda-tandanya dalam bentuk kenaikan suhu dan penampilan kesakitan.

Paracetamol mempunyai kesan analgesik dengan bertindak pada neuron sistem saraf pusat. Ia mempunyai kesan anti-radang yang lemah, tidak merengsakan selaput lendir saluran gastrousus.

Dengan pemberian oral, parasetamol mencapai kepekatan maksimum dalam darah 20-30 minit selepas pemberian, setelah satu setengah jam, puncak ubat.

Arahan penggunaan

Tablet parasetamol harus diambil secara oral selepas makan dengan air. Dewasa dan remaja dengan berat> 60 kg: 0,5 g hingga 4 kali sehari. Dos tunggal maksimum parasetamol dapat ditingkatkan menjadi 1 g, dos harian maksimum tidak lebih daripada 4 g.

  • Kanak-kanak 6-12 tahun: 0,2-0,5 g paracetamol.
  • Kanak-kanak 1-5 tahun: 0.12-0.25 gram.
  • Kanak-kanak dari 3-12 bulan: 60-120 mg.
  • Kanak-kanak 1-3 bulan: dari 10 mg / kg.

Selang waktu antara dos parasetamol sekurang-kurangnya 4 jam. Gunakan tidak lebih dari tiga hari sebagai antipiretik dan tidak lebih dari lima hari untuk mencapai kesan analgesik..

Kontraindikasi

Paracetamol tidak boleh digunakan jika:

  • alkoholisme aktif,
  • hipersensitiviti terhadap parasetamol,
  • gangguan fungsi hati atau buah pinggang yang teruk,
  • penyakit darah,
  • tempoh neonatal (sehingga 1 bulan),
  • kekurangan glukosa-6-fosfat dehidrogenase.

Kesan sampingan

Paracetamol boleh menyebabkan kesan sampingan yang tidak diingini:

  • loya, sakit perut;
  • anemia, agranulositosis, leukopenia;
  • reaksi alahan: ruam, gatal-gatal, urtikaria.

Pada pesakit dengan penyakit hati dan ginjal kronik atau akut, serta pada usia tua, kesan sampingannya boleh menjadi sangat serius. Oleh itu, ubat harus diberikan di bawah pengawasan doktor dengan pemantauan fungsi hati dan ginjal secara berkala..

Berlebihan

Sekiranya jumlah ubat yang diambil adalah berkali-kali dos yang disyorkan maksimum, ini boleh menyebabkan kesan toksik pada hati, yang disertai dengan rasa mengantuk, pucat pada kulit dan membran mukus yang kelihatan, mual, muntah dan pening. Sebilangan besar gejala ini timbul pada hari pertama..

Sekiranya gejala-gejala ini muncul, anda harus segera mendapatkan bantuan perubatan, kerana dirawat di hospital. Sebagai penawar, Ν-acetylcysteine ​​digunakan secara intravena atau oral. Detoksifikasi dan rawatan simptomatik juga disyorkan..

Kehamilan dan penyusuan

Paracetamol melintasi penghalang plasenta. Sehingga kini, tidak ada kesan buruk parasetamol pada janin pada manusia.

Paracetamol diekskresikan dalam susu ibu: kandungan dalam susu adalah 0.04-0.23% daripada dos yang diambil oleh ibu. Sekiranya anda perlu menggunakan parasetamol semasa kehamilan dan menyusui (penyusuan susu ibu), anda harus mempertimbangkan faedah terapi yang diharapkan untuk ibu dan risiko yang berpotensi untuk janin atau anak.

Dalam kajian eksperimental, kesan embriooksik, teratogenik dan mutagenik parasetamol belum diketahui.

Analog

Analog Paracetamol adalah:

  • Mengikut bahan aktif - Kalpol, Daleron, Prohodol, Efferalgan, Streamol, Apap, Efferalgan, Panadol, Ifimol;
  • Dengan mekanisme tindakan - AntiFlu, Padevix, Novalgin, Prostudoks, Maksikold, Kaffetin, Coldfree, Gevadal, Rankof, Solpadein, Flukoldeks, Trigan-D, Rinikold, Prohodol, Dolaren, Antigrippin, GrippoFlu, Unispaz Fop, Noopaz No-shpalgin, Saridon, Ferveks, AjiKOLD.

Harga purata Paracetamol di farmasi (Moscow) 15 rubel.

Terma dan syarat penyimpanan

Jangka hayat Paracetamol adalah:

  • Suppositori - 2 tahun pada suhu hingga 15 ° C;
  • Tablet - 3 tahun pada suhu hingga 25 ° C;
  • Sirap, larutan oral dan penggantungan - 2 tahun pada suhu hingga 25 ° C.

Syarat Percutian di Farmasi

Saya rasa semua orang tahu ubat ini dan tindakannya. Tetapi hanya sedikit orang di Rusia yang mengetahui akibatnya. Saya pernah membaca artikel di Internet bahawa parasetamol umumnya dilarang di Eropah, kerana mengandungi beberapa racun yang berbahaya bagi tubuh. Sejak itu, saya tidak minum pil ini, walaupun kepala saya sakit atau suhu saya meningkat..

Ubat paling selamat dan berpatutan untuk setiap orang, nenek saya bercakap dengan saya mengenai perkara ini, yang bukan sahaja antipiretik, tetapi juga analgesik. Untuk kanak-kanak kecil hingga 3 tahun, ia boleh digunakan dalam supositoria atau penggantungan, dan untuk kanak-kanak dan orang dewasa yang lebih tua dalam bentuk tablet. Di kabinet ubat rumah saya selalu ada pil dan ubat berasaskan parasetamol: ia menurunkan suhu dengan baik dan boleh diterima oleh semua ahli keluarga saya, ia tidak menyebabkan kesan sampingan. Dan atas sebab tertentu, doktor jarang menasihatinya, mungkin untuk menyokong ubat yang lebih mahal...

Paracetamol: arahan, komposisi, petunjuk, tindakan, ulasan dan harga

Arahan penggunaan

Paracetamol digunakan dalam perubatan sebagai ubat anestetik dan antipiretik. Ia mempunyai kesan anti-radang yang lemah. Digunakan untuk demam, sakit kepala, ketidakselesaan pada sendi. Membantu dengan jenis kesakitan yang lain. Ia digunakan bersama dengan ubat lain untuk meringankan keadaan pesakit yang menderita jangkitan virus pernafasan akut. Ditetapkan oleh doktor.

Ini adalah ubat untuk kesakitan ringan hingga sederhana. Tidak seperti ubat anti-radang bukan steroid, ia tidak menghilangkan tindak balas keradangan pada tisu. Komplikasi serius boleh timbul jika digunakan dengan tidak betul.

Komposisi ubat

Bahan aktif mempunyai nama yang sama (paracetamol). Kandungan bahan ini dan komposisi sebatian kimia tambahan bergantung pada bentuk dos. Dos yang dibenarkan bergantung pada usia pesakit dan keadaan badan.

Dijual dalam bentuk tablet, dalam bentuk suspensi, supositoria, larutan dan sirap.

Pil Paracetamol

Lima ratus miligram bahan aktif biasanya terdapat. Eksipien standard termasuk gula susu, natrium karboksimetil selulosa, K25 polyvinylpyrrolidone, dan garam magnesium asid stearik.

Parasetamol Suppositori

Dalam supositoria konvensional, terdapat seratus miligram bahan. Bentuk dos pepejal sahaja untuk pentadbiran rektum.

Sirap Paracetamol

Lima mililiter atau satu sudu teh cecair mengandungi seratus dua puluh lima miligram bahan tersebut. Komponen tambahan seperti gula susu atau glukosa mungkin ada. Adalah perlu untuk menjelaskan komposisi alat tertentu.

Bentuk dos ini sangat sesuai digunakan pada masa kanak-kanak.

Penggantungan Paracetamol

Dalam lima mililiter atau satu sudu teh cecair, terdapat seratus dua puluh miligram sebatian kimia. Eksipien bergantung pada bentuk pelepasan. Untuk pentadbiran lisan.

Penyelesaian Paracetamol

Dua puluh empat miligram komponen terdapat dalam satu mililiter cecair. Terdapat pelbagai komponen tambahan, termasuk perisa, sorbitol, dan air. Adalah perlu untuk menjelaskan komposisi sebelum digunakan. Untuk pentadbiran lisan.

Kesan terapeutik

Sebatian kimia mempunyai beberapa kesan perubatan yang berkaitan dengan penekanan pengeluaran mediator tindak balas keradangan di bahagian tubuh yang berlainan. Bahan ini sangat aktif di kawasan organ-organ sistem saraf pusat. Kesan utama dikaitkan dengan melegakan kesakitan yang disebabkan oleh pengeluaran prostaglandin. Kesan pada hipotalamus membantu menormalkan suhu badan..

Ia mempunyai sedikit kesan anti-radang..

Ciri farmakokinetik

Apabila diambil secara oral, bahan aktif mengatasi penghalang usus dan memasuki aliran darah. Tahap tertinggi bahan berkembang dalam masa satu jam selepas pengingesan. Kemudian kepekatan sebatian kimia dalam darah secara beransur-ansur berkurang. Ia memasuki pelbagai cecair biologi, tetapi tidak terkumpul dalam cecair dan lemak serebrospinal. Mengikat protein darah tidak dapat diabaikan (kurang dari sepuluh peratus), dan mengambil dos berlebihan sedikit meningkatkan petunjuk ini. Metabolit secara praktikal tidak bergabung dengan protein plasma. Transformasi bahan berlaku di tisu hati.

Sebilangan kecil metabolit dihasilkan di hati, yang mempunyai kesan buruk pada hati dan tisu ginjal. Mengambil dos standard membawa kepada peneutralan sepenuhnya bahan ini. Pengumpulan komponen ini sekiranya mengambil dos berlebihan adalah mungkin. Ciri penukaran ubat bergantung pada usia pesakit. Separuh hayat penghapusan mencapai tiga jam. Dengan gangguan fungsi hati, perkumuhan komponen menjadi perlahan. Dibuang dari badan dengan air kencing.

Petunjuk untuk Paracetamol

  • Sakit otot, sendi, atau ligamen.
  • Sindrom nyeri Odontogenik.
  • Demam dan malaise kerana jangkitan.
  • Kesakitan terhadap latar belakang neuralgia.
  • Sensasi yang tidak menyenangkan pada latar belakang haid.
  • Sakit selepas kecederaan atau pembedahan.
  • Sakit dengan kerosakan tisu terbakar.

Membantu kesakitan ringan hingga sederhana. Doktor akan menjelaskan cara terbaik dan lebih selamat menggunakan ubat untuk gejala tertentu. Kanak-kanak harus diberi bentuk dos khas dengan dos yang rendah..

Kontraindikasi

  • Ketagihan alkohol kronik.
  • Tidak bertoleransi terhadap bahan atau kepekaan imun terhadap komponen.
  • Fungsi hati atau buah pinggang yang teruk.

Gunakan dengan berhati-hati dan di bawah pengawasan ketat doktor: sebarang patologi hati atau ginjal, reaksi alergi, kanak-kanak, gangguan darah, sebarang penyakit somatik yang teruk.

Kesan sampingan

  • Organ pencernaan: ketidakselesaan di perut, muntah, penurunan selera makan, dispepsia, kerosakan hati dan gangguan fungsi organ (apabila menggunakan dos yang besar atau dengan terapi yang berpanjangan.)
  • Organ hematopoietik: penurunan platelet, penurunan sel darah putih, penurunan granulosit dan monosit, penurunan neutrofil, pancytopenia.
  • Lain-lain: ruam kulit, sakit pada kulit, alahan (termasuk bentuk teruk), kerosakan buah pinggang.
Sebaiknya berjumpa doktor

Dalam kebanyakan kes, ubat ini boleh diterima dengan baik. Sekiranya terdapat tanda-tanda tisu hati atau buah pinggang yang merosot, anda perlu berhenti mengambil ubat dan berjumpa pakar. Sekiranya anda mengalami alahan, hentikan terapi dengan segera dan berjumpa doktor.

Arahan untuk Paracetamol

Kaedah pemberian ubat bergantung pada usia dan keadaan pesakit. Doktor memilih dos individu setelah memeriksa pesakit dan menilai risikonya. Terdapat juga ciri penggunaan setiap bentuk dos, jadi anda perlu membaca arahan lengkap. Bagi orang dewasa, dos standard ialah lima ratus miligram. Ia boleh digunakan hingga empat kali sehari. Tidak lebih daripada satu gram pada satu masa dan empat gram sehari.

Kanak-kanak berumur enam hingga dua belas tahun mengambil dua ratus lima puluh hingga lima ratus miligram pada satu masa. Kanak-kanak dari satu tahun hingga lima tahun harus mengambil seratus dua puluh hingga dua ratus lima puluh miligram pada satu masa. Seorang kanak-kanak dari tiga hingga dua belas bulan untuk mengambil dari enam puluh hingga seratus dua puluh miligram. Untuk kanak-kanak di bawah tiga bulan, dos sepuluh miligram sekilogram dikira. Lilin untuk kanak-kanak berumur enam hingga dua belas tahun harus diambil dalam dos hingga lima ratus miligram pada satu masa.

Tidak lebih daripada empat kali sehari dengan selang empat jam. Tidak melebihi tiga hari. Rawatan kanak-kanak adalah wajib di bawah pengawasan pakar pediatrik. Sekiranya gejala, seperti sakit dan demam, tidak hilang, pastikan anda mendapatkan bantuan perubatan.

Maklumat tambahan

  • Arahan lengkap memberikan senarai interaksi ubat yang penting. Perkembangan komplikasi teruk mungkin jika ubat itu digunakan bersama dengan ubat-ubatan individu. Penggunaan ubat lain semasa rawatan dengan parasetamol harus dibincangkan dengan doktor anda.
  • Pentadbiran peningkatan dos yang tidak disengajakan sering kali dirumitkan oleh kerosakan pada tisu hati, gangguan fungsi ginjal dan akibat negatif yang lain. Dapatkan rawatan perubatan segera.
  • Penting untuk menjalankan diagnostik makmal semasa rawatan untuk memantau keadaan hati, ginjal dan organ pembentuk darah. Sekiranya tanda-tanda alergi muncul, rawatan dihentikan..
  • Pemantauan terapi perlu dilakukan sekiranya faktor berikut dikesan: peningkatan bilirubin jinak, penyakit ginjal atau hati, orang tua atau kanak-kanak.
  • Kesan pada janin yang sedang berkembang belum dipelajari sepenuhnya, oleh itu, penggunaan semasa melahirkan anak atau menyusui hanya dibenarkan di bawah pengawasan doktor, dengan mengambil kira risiko.

Maklumat terperinci, termasuk senarai lengkap interaksi ubat, terdapat dalam petunjuk lengkap yang tertera pada bungkusan. Anda perlu membaca arahan dan berjumpa doktor.

Analog kaedah

Terdapat ubat-ubatan yang mengandungi bahan aktif yang sama. Ini adalah Panadol, Apap dan Efferalgan. Adalah perlu untuk menjelaskan komposisi sebelum digunakan.

Ulasan dan harga

Walaupun terdapat risiko kerosakan hati ketika mengambil dos yang besar, ubat ini masih dianggap sebagai ubat paling selamat untuk digunakan pada orang dewasa dan kanak-kanak. Menurut beberapa pakar, alat ini jauh lebih selamat daripada ubat anti-radang bukan steroid, namun, penting untuk mengawal dos yang digunakan. Doktor dengan rela hati menetapkan ubat ini untuk demam. Dalam keradangan yang teruk, lebih baik menggunakan NSAID di bawah pengawasan doktor..

Anda boleh membeli dua puluh tablet untuk 7-20 rubel.

Video

Ini adalah ubat yang popular dan terkenal untuk demam dan sakit. Adalah perlu untuk mengawal rawatan dan hanya mengambil dos yang boleh diterima.

Apa yang Paracetamol bantu - arahan penggunaan

Sejak kebelakangan ini, aspirin adalah ubat paling popular yang diresepkan untuk banyak penyakit. Tetapi kerana kesan sampingan yang tidak menyenangkan yang terdapat di dalamnya, pada masa ini, parasetamol, yang digunakan baik sebagai analgesik, dan sebagai ubat untuk suhu, dan sebagai ubat anti-radang, dengan tegas menggantikannya.

Ubat ini mempunyai banyak kelebihan. Dan yang paling penting, ketersediaannya dan harga yang agak rendah. Oleh itu, di hampir mana-mana kabinet perubatan di rumah hari ini terdapat parasetamol. Dari mana alat ini membantu dan seberapa cekap dan pantas, kami akan cuba memahami artikel ini.

Prinsip tindakan Paracetamol

Untuk memahami mengapa ubat ini membantu, pertama anda perlu mengetahui prinsip tindakannya. Pertama sekali, parasetamol mempunyai kesan pada pusat-pusat termoregulasi dan kesakitan otak. Ini menghalang pengeluaran prostaglandin, yang menyebabkan kita merasa sakit dan demam. Bahan ini dihasilkan di dalam badan kita semasa proses keradangan berlaku di dalamnya. Tetapi selalunya pengeluaran prostaglandin dipicu oleh selsema.

Secara amnya, inilah tujuannya untuk tujuan anti-radang. Dan pada keradangan itu sendiri, ubat ini mempunyai kesan yang tidak dapat diabaikan. Oleh itu, untuk membanterasnya, ubat yang lebih berkesan untuk ini diperlukan..

Kepekatan tertinggi dalam darah ubat adalah sekitar 40 minit. Oleh itu, untuk soalan yang menarik minat ramai: berapa lama parasetamol berfungsi, anda boleh menjawab dengan cara ini - selepas 30 minit, jika anda mengambilnya dalam bentuk tablet biasa. Dan jika anda menggunakan lilin, penggantungan atau sirap, maka ubat akan mula bertindak lebih cepat, setelah 15−20 minit.

Borang Pelepasan

Arahan penggunaan ubat mengatakan bahawa ia boleh didapati dalam bentuk dos berikut:

  • Kapsul 325 mg;
  • tablet 200, 325, 500 mg;
  • penggantungan untuk kanak-kanak 24 mg setiap 1 ml;
  • penggantungan untuk orang dewasa 120 mg setiap 5 ml;
  • sirap 125 mg setiap 5 ml dan 120 mg setiap 5 ml;
  • suppositori rektum atau suppositori untuk kanak-kanak berumur 50, 100, 125 dan 250 mg;
  • suppositori untuk orang dewasa 50, 100, 250 dan 500 mg.

Sinonim asing alat ini dikeluarkan dengan nama lain, misalnya, Efferalgan, Panadol, Kalpol, Apap dan lain-lain. Tetapi ini adalah parasetamol yang sama. Komposisi mereka sama. Walau bagaimanapun, syarikat farmaseutikal Rusia juga masuk..

Mereka juga menambah nama produk tersebut nama syarikat yang mengeluarkan produk tersebut. Oleh itu, selain Paracetamol biasa, di farmasi kami anda boleh menemui ubat seperti Paracetamol-UBF, Paracetamol MS dan lain-lain. Tetapi seperti yang anda ketahui, ini masih ubat yang sama yang diketahui oleh semua orang..

Petunjuk untuk digunakan

Dan sekarang mengenai kapan parasetamol biasanya diambil. Arahan penggunaan menunjukkan bahawa ia digunakan sebagai analgesik dalam situasi berikut:

  • Sakit kepala termasuk migrain.
  • Sakit gigi.
  • Kesakitan haid.
  • Dengan myalgia dan neuralgia.
  • Untuk kecederaan dan luka bakar.
  • Pada suhu tinggi.

Ia juga digunakan untuk demam dan mabuk. Ubat lain membantu membuang toksin dari badan. Serta aspirin, ia melancarkan penipisan darah.

Walau bagaimanapun, harus dikatakan bahawa ubat ini akan membantu mengatasi hanya dengan sakit ringan atau sederhana. Dan jika rasa sakit itu diucapkan, maka ubat yang lebih kuat akan diperlukan, dengan bahan aktif lain dalam komposisi, misalnya, Nurofen atau Ketorol.

Cara pengambilan ubat

Dan sekarang mengenai cara mengambil parasetamol. Dos ditentukan dengan tepat, tentu saja, oleh doktor, dengan mengambil kira tahap sindrom kesakitan atau berapa suhu badan yang meningkat. Dan pada masa yang sama dia akan mengambil kira usia pesakit dan keadaan amnya.

Tetapi apa yang dinyatakan dalam arahan penggunaan, mengenai perkara ini. Anak-anak bungsu, dan ubat dibenarkan memberi anak dari usia 1 bulan, dos ditentukan bergantung pada beratnya, berdasarkan dos harian maksimum per 1 kg berat 60 mg. Dos ini dibahagikan kepada empat dos. Pada usia yang sangat muda, hanya penggantungan bayi yang digunakan.

Dan kanak-kanak yang berumur 3 hingga 12 bulan paling kerap menggunakan lilin dengan dos 50-100 mg ubat, atau sirap dan penggantungan dengan dos 60-120 mg parasetamol. Bagi kanak-kanak dari 1 tahun hingga 6 tahun, dosnya ialah 120−250 mg bahan aktif sehari.

Dan pada usia 6 tahun, anda boleh mengambil, selain bentuk, tablet dan kapsul yang ditunjukkan. Dos harian maksimum 1-2 gram parasetamol. Kanak-kanak berumur lebih dari 12 tahun dan dengan berat badan 60 kg atau lebih boleh mengambil dos ubat dewasa. Dan itu adalah 500 mg ubat dalam satu dos dan pengambilan harian tidak lebih daripada 4 mg.

Walaupun petunjuk menunjukkan bahawa ubat itu boleh diambil tanpa mengira makanannya, tetapi tetap lebih baik melakukan ini, 1-2 jam selepas itu, maka ubat itu akan mulai bertindak lebih cepat. Serta permulaan ubat yang lebih cepat, sejumlah besar air minum menyumbang kepada minum.

Kontraindikasi dan kesan sampingan

Dengan berhati-hati, ia mesti digunakan semasa kehamilan dan menyusui, dengan diabetes, dengan penyakit saluran gastrousus.

Sekiranya kita bercakap mengenai penggunaan supositoria, maka tidak boleh digunakan apabila terdapat penyakit proctologic, misalnya, buasir.

Walaupun ubat ini membawa kelegaan dalam banyak keadaan, terdapat banyak kes di mana parasetamol tidak dapat digunakan. Kontraindikasi untuk penerimaannya adalah syarat berikut:

  1. Intoleransi individu terhadap ubat.
  2. Ketagihan alkohol.
  3. Penyakit hati dan buah pinggang.
  4. Umur kanak-kanak sehingga 1 bulan.

Dan juga semasa menggunakan ubat, kesan sampingan berikut kadang-kadang boleh berlaku:

  • reaksi alahan dalam bentuk urtikaria, ruam dan kemerahan pada kulit;
  • disfungsi hati dan buah pinggang;
  • sakit gastrousus;
  • mengantuk, paling kerap disebabkan oleh penurunan tekanan darah;
  • penurunan hemoglobin dan glukosa darah.

Selalunya, kesan sampingan berlaku kerana rawatan yang tidak betul dengan parasetamol. Iaitu, penggunaannya dengan kontraindikasi yang ada atau dengan overdosis. Ia boleh berlaku bukan hanya dari satu dos ubat, tetapi juga, misalnya, kerana fakta bahawa rawatan dengan ubat telah dilampaui.

Jangan gunakannya selama lebih dari 3 hari sebagai ubat untuk demam. Secara amnya, sebelum menggunakan ubat apa pun, anda harus selalu berjumpa doktor terlebih dahulu. Dan di bawah ini kita akan mempertimbangkan beberapa keadaan di mana penggunaan paracetamol diperlukan, dengan lebih terperinci.

Cara mengambil parasetamol dari suhu

Sebelum mengambil ubat untuk demam, perlu diingat bahawa suhu di bawah 38.5 darjah pada orang dewasa dan 38 darjah pada kanak-kanak biasanya tidak menurunkan.

Oleh kerana suhu tinggi adalah reaksi pelindung tubuh, dengan bantuannya dia ingin memusnahkan bakteria dan virus patogen yang masuk ke dalam badan kita. Tetapi ini hanya jika suhu tinggi tidak menimbulkan kesulitan. Dan bila mula menurunkan suhu pada kanak-kanak ditentukan oleh doktor.

Paracetamol juga berkesan pada suhu kerana, selain kesan antipiretik, ia juga mempunyai kesan lain pada gejala yang berkaitan dengan peningkatan ini. Ia membantu mengatasi pening, kelemahan, sakit otot dan sakit kepala. Dan dos ubat sudah ditulis di atas.

Cara pengambilan parasetamol untuk kesakitan

Perlu dinyatakan bahawa penggunaan utama parasetamol masih dijumpai sebagai analgesik. Ini adalah untuk menghilangkan pelbagai kesakitan yang paling sering digunakan. Dan kebanyakannya adalah sakit kepala dan sakit gigi.

Ngomong-ngomong, untuk rawatan sakit gigi lebih baik menggunakan tablet effervescent atau serbuk Paracetamol-S-Hemofarm. Dalam bentuk dos ini, tindakannya lebih pantas. Dos tunggal untuk orang dewasa tidak boleh melebihi 500 mg ubat. Dan setiap hari tidak boleh melebihi 4 g.

Dan juga harus dikatakan bahawa mustahil untuk merawat kesakitan dengan ubat ini lebih lama daripada 4 hari. Sejak badan terbiasa dengan ubat ini. Dan rawatan akan menjadi tidak berkesan. Dan jika kesannya tidak tercapai, maka ubat itu diganti dengan ubat dengan bahan aktif lain. Selain itu, penggunaan ubat selama lebih dari 4 hari boleh menyebabkan overdosis parasetamol dan membawa kepada kesan sampingan..

Mengapa kadang-kadang ubat Paracetamol tidak membantu

Selalunya dalam ulasan anda boleh membaca mengenai ketidakcekapan alat ini. Tetapi selalunya dalam kes di mana ubat ini tidak membantu, kita sendiri yang harus dipersalahkan.

Contohnya, anda mungkin tidak merasakan kesan tindakannya jika dosnya terlalu kecil. Atau semasa mengambil ubat lain yang meneutralkan kesannya. Ubat ini terutamanya penyerap.

Dan ubat tidak akan dapat menurunkan suhu jika tidak cukup cecair diminum. Atau sekiranya kenaikan suhu dikaitkan dengan penyakit berjangkit yang teruk. Dalam kes ini, hanya antibiotik yang akan membantu.

Dan juga parasetamol tidak dapat mengatasi kenaikan suhu jika dikaitkan dengan iklim yang panas. Untuk mengelakkan situasi seperti itu, sebelum menggunakannya, pastikan anda berjumpa doktor dan baca arahan penggunaannya.

Ulasan mengenai penggunaan Paracetamol

Tahun yang jarang berlaku di luar musim anda tidak boleh mendapat SARS yang sakit. Dan ini berlaku bukan hanya dari saya. Malangnya, saya tidak mempunyai masa untuk berbaring di tempat tidur untuk masa yang lama. Oleh itu, sebaik sahaja suhu meningkat, saya segera mengambil paracetamol dan teh dengan lemon.

Sekiranya ini berlaku pada hari cuti, maka saya menambahnya sepanjang hari di tempat tidur, dan pada hari bekerja saya hanya tidur satu jam lebih awal. Setelah mengambil dana ini keesokan harinya saya hampir sihat dan kembali bekerja. Kadang-kadang, sekiranya memerlukan keperluan segera, saya mengganti dana ini dengan Teraflu, tetapi walaupun di dalamnya zat aktif utama adalah parasetamol yang sama.

Berapa banyak ubat untuk panas dan sakit kini dapat dilihat dalam iklan. Tetapi saya lebih suka parasetamol asli. Dan bukan kerana harganya murah, walaupun, tentu saja, ini penting. Tetapi jika ia tidak berkesan, saya tidak akan menggunakannya. Dan pada pendapat saya, ramai yang akan melakukan perkara yang sama. Tetapi parasetamol adalah ubat yang sangat berkesan..

Selain itu, kesan sampingan yang diperingatkan, saya tidak pernah berjumpa. Mungkin kerana saya selalu melakukan semuanya mengikut arahan. Oleh itu, saya tidak melihat alasan untuk mencari perkara yang sama di antara ubat-ubatan yang mahal. Tidak hairanlah mereka mengatakan bahawa mereka tidak mencari kebaikan dari kebaikan.

Malangnya, musim sejuk di lorong tengah kami jarang panas. Oleh itu, setiap tahun banyak ahli keluarga kita, termasuk saya, demam pada waktu ini, yang selalu disertai demam. Saya biasa menjatuhkan mereka dengan cara yang mahal.

Tetapi setelah seorang rakan bertanya kepada saya adakah sayang saya untuk memberikan wang tersebut kepada ahli farmasi asing, jika ada Paracetamol M. S. domestik tidak kurang berkesan dan beberapa kali lebih murah daripada analog asing. Dan saya memutuskan untuk mencubanya ketika suami saya jatuh sakit.

Suhunya meningkat di atas 39 darjah. Tetapi dalam dua dos parasetamol, saya tidak hanya berjaya menurunkannya, tetapi juga memastikan bahawa dia tidak lagi kembali. Jadi sekarang hanya parasetamol domestik.

Parasetamol

Struktur

Komposisi Paracetamol dalam tablet merangkumi 500 atau 200 mg bahan aktif.

Komposisi ubat dalam bentuk suppositori rektum merangkumi 50, 100, 150, 250 atau 500 mg bahan aktif.

Komposisi Paracetamol, dihasilkan dalam bentuk sirap, bahan aktif termasuk dalam kepekatan 24 mg / ml.

Borang pelepasan

  • tablet (6 atau 10 pcs. dalam lepuh atau pakej bebas sel);
  • sirap 2.4% (botol 50 ml);
  • Penggantungan 2.4% (botol 100 ml);
  • suppositori rektum 0,08, 0,17 dan 0,33 g (5 buah. dalam pek lepuh, 2 pek dalam pek).

Kod OKPD untuk Paracetamol adalah 24.41.20.195.

kesan farmakologi

Kumpulan farmakologi yang menjadi ejennya: analgesik bukan narkotik, termasuk ubat anti-radang bukan steroid dan lain-lain.

Ubat ini mempunyai kesan antipiretik dan analgesik..

Farmakodinamik dan farmakokinetik

Paracetamol adalah ubat sakit bukan narkotik, sifat dan mekanisme tindakannya disebabkan oleh kemampuan untuk menyekat (terutamanya dalam sistem saraf pusat) COX-1 dan COX-2, sambil mempengaruhi pusat termoregulasi dan kesakitan.

Ubat ini tidak mempunyai kesan anti-radang (kesan anti-radang sangat tidak penting sehingga dapat diabaikan) kerana fakta bahawa kesan zat pada COX dinetralkan dalam tisu yang meradang oleh enzim peroksidase.

Ketiadaan kesan penyekat pada sintesis Pg dalam tisu periferal menentukan ketiadaan kesan negatif terhadap metabolisme air dan elektrolit dalam tubuh, serta pada mukosa saluran pencernaan.

Penyerapan ubat adalah tinggi, Cmax adalah dari 5 hingga 20 μg / ml. Kepekatan dalam darah mencapai maksimum dalam 0.5-2 jam. Bahan boleh melalui BBB..

Paracetamol dengan GV menembusi susu ibu yang menyusu dalam jumlah tidak melebihi 1%.

Bahan dalam hati adalah biotransformasi. Sekiranya metabolisme dilakukan di bawah pengaruh enzim hati mikrosom, produk toksik metabolisme perantaraan terbentuk (khususnya, N-asetil-b-benzoquinoneimine), yang, dengan tahap glutathione yang rendah dalam tubuh, dapat menyebabkan kerosakan dan nekrosis sel hati.

Cadangan glutathione akan habis apabila mengambil 10 atau lebih gram parasetamol.

Dua jalan lain metabolisme parasetamol adalah konjugasi dengan sulfat (dominan pada bayi baru lahir, terutama yang dilahirkan sebelum waktunya) dan konjugasi dengan glukuronida (dominan pada orang dewasa).

Produk metabolik konjugasi menunjukkan aktiviti farmakologi rendah (termasuk toksik).

T1 / 2 - dari 1 hingga 4 jam (pada orang tua, penunjuk ini boleh besar). Ia diekskresikan terutamanya dalam bentuk konjugat oleh buah pinggang. Hanya 3% parasetamol yang diambil dikeluarkan dalam bentuk tulennya.

Petunjuk untuk digunakan

Petunjuk untuk penggunaan Paracetamol:

  • sindrom kesakitan (ubat itu diambil dengan sakit gigi, dengan algodismenorrhea, dengan sakit kepala, neuralgia, myalgia, arthralgia, migrain);
  • jangkitan demam.

Tablet yang dihancurkan menjadi serbuk adalah bantuan kecemasan untuk jerawat (sapukan ubat ke kawasan yang terkena tidak lebih dari 10 minit).

Apabila perlu untuk menghilangkan rasa sakit dan keradangan dengan cepat (contohnya, selepas pembedahan), dan juga dalam keadaan di mana pengambilan tablet / penggantungan di dalam tidak mungkin, pengenalan Paracetamol di / dalam.

Ubat ini bertujuan untuk terapi simptomatik, mengurangkan intensiti keradangan dan rasa sakit pada saat penggunaan. Ia tidak mempengaruhi perkembangan penyakit ini.

Mengapa parasetamol diperlukan untuk selesema??

Apa itu parasetamol? Ini adalah ubat bukan narkotik dengan keberkesanan antipiretik yang jelas, yang membolehkan anda menghentikan kesakitan dengan kemungkinan kesan negatif minimum bagi tubuh..

Kebolehlaksanaan penggunaan ubat selesema disebabkan oleh fakta bahawa ciri khas episod sakit selesema adalah: suhu tinggi (sering spasmodik), yang meningkat dengan peningkatan kelemahan suhu badan, kelainan umum, rasa sakit (biasanya dinyatakan sebagai migrain).

Kelebihan utama penggunaan Paracetamol dari suhu adalah bahawa kesan antipiretik ubat dekat dengan mekanisme semula jadi penyejukan badan.

Bertindak pada sistem saraf pusat, produk melokalisasikan tindakan di hipotalamus, yang membantu menormalkan proses termoregulasi dan membolehkan anda mengaktifkan mekanisme pelindung badan.

Sebagai tambahan, berbanding dengan kebanyakan NSAID lain, ubat ini bertindak secara selektif dan menimbulkan sedikit kesan sampingan..

Adakah Paracetamol membantu sakit kepala??

Ubat ini berkesan untuk sebarang kesakitan dengan intensiti sederhana. Walau bagaimanapun, ia bertujuan untuk rawatan simptomatik. Ini bermaksud bahawa ubat itu membantu menghilangkan gejala tanpa menghilangkan penyebab kemunculannya. Ia mesti digunakan sekali.

Paracetamol Kontraindikasi

Kontraindikasi penggunaan ubat tersebut adalah hipersensitiviti, hiperbilirubinemia kongenital, kekurangan enzim G6PD, patologi buah pinggang / hati yang teruk, penyakit darah, alkoholisme, leukopenia, anemia teruk.

Kesan sampingan

Kesan sampingan paling sering ditunjukkan dalam bentuk reaksi hipersensitiviti. Gejala alergi terhadap ubat: urtikaria, gatal-gatal pada kulit, kemunculan ruam, edema Quincke.

Kadang kala pengambilan ubat tersebut mungkin disertai dengan gangguan hematopoiesis (agranulositosis, trombositopenia, pancytopenia, leukopenia, neutropenia) dan fenomena dyspeptik.

Dengan penggunaan dos tinggi yang berpanjangan, kesan hepatotoksik adalah mungkin.

Arahan penggunaan Paracetamol

Tablet Paracetamol: arahan penggunaan. Bolehkah saya memberi pil kepada anak-anak?

Dos untuk orang dewasa dan kanak-kanak berumur lebih dari 12 tahun (dengan syarat berat badan mereka melebihi 40 kg) hingga 4 g / hari. (20 tab. 200 mg atau 8 tab. 500 mg).

Dos Paracetamol MS, Paracetamol UBF dan ubat dari pengeluar lain, yang boleh didapati dalam bentuk tablet, adalah 500 mg (jika perlu - 1 g) setiap 1 dos. Anda boleh mengambil Paracetamol dalam tablet hingga 4 p / Hari. Rawatan diteruskan selama 5-7 hari.

Anda boleh memberikan tablet Paracetamol kepada anak anda dari usia 2 tahun. Dos Paracetamol yang optimum dalam tablet untuk anak kecil ialah 0.5 tab. 200 mg setiap 4-6 jam. Dari usia 6 tahun, kanak-kanak harus diberi tablet 200 mg keseluruhan dengan kekerapan penggunaan yang sama.

Tablet paracetamol 325 mg telah digunakan sejak usia 10 tahun. Bagi kanak-kanak berumur 10-12 tahun, ia ditetapkan untuk diminum pada 325 mg 2 atau 3 r / hari. (tidak melebihi dos maksimum yang dibenarkan, yang bagi kumpulan pesakit yang ditentukan adalah 1.5 g / hari.).

Orang dewasa dan kanak-kanak berusia lebih dari 12 tahun disyorkan untuk mengambil 1-3 tablet setiap 4-6 jam. Selang antara dos tidak boleh kurang dari 4 jam, dan dos harus lebih besar daripada 4 g / hari.

Dengan penyusuan dan semasa kehamilan, Paracetamol tidak disenaraikan sebagai ubat terlarang. Sekiranya anda mengambilnya ketika menyusui anak pada dos terapi dan pada selang waktu yang disyorkan oleh arahan, kepekatan dalam susu tidak akan melebihi 0.04-0.23% dari jumlah dos ubat yang diambil.

Arahan untuk lilin: berapa kerap saya boleh mengambil dan selepas berapa lama ubat tersebut bertindak dalam bentuk supositoria?

Suppositori adalah untuk penggunaan rektum. Supositoria harus dimasukkan ke dalam rektum selepas pembersihan usus..

Orang dewasa ditunjukkan mengambil 1 tab. 500 mg dari 1 hingga 4 r / hari.; dos tertinggi - 1 g setiap penerimaan atau 4 g / hari.

Arahan untuk lilin Paracetamol untuk kanak-kanak

Dos ubat dalam lilin untuk kanak-kanak dikira bergantung pada berat anak dan usianya. Lilin kanak-kanak 0,08 g digunakan dari usia tiga bulan, lilin 0,17 g disarankan untuk kanak-kanak dari 12 bulan hingga 6 tahun, lilin 0,33 g digunakan untuk merawat kanak-kanak berumur 7-12 tahun.

Mereka diberikan satu demi satu, dengan bertahan sekurang-kurangnya 4 jam selang 3 atau 4 bahagian antara pentadbiran. pada waktu siang (bergantung pada keadaan anak).

Sekiranya kita membandingkan keberkesanan sirap Paracetamol dengan keberkesanan supositoria (bentuk dos inilah yang paling kerap diresepkan untuk kanak-kanak), maka yang pertama bertindak lebih cepat, dan yang kedua - lebih lama.

Oleh kerana penggunaan supositoria lebih senang dan selamat dibandingkan dengan tablet, penggunaannya lebih relevan pada usia yang lebih muda. Maksudnya, lilin dengan Paracetamol untuk bayi baru lahir adalah bentuk dos yang optimum.

Dos toksik untuk kanak-kanak ialah 150 (atau lebih) mg / kg. Maksudnya, jika anak itu berat 20 kg, kematian akibat ubat mungkin berlaku ketika mengambil 3 g / hari.

Apabila memilih satu dos, formula digunakan: 10-15 mg / kg 2-3 kali sehari, setelah 4-6 jam. Dos Paracetamol tertinggi pada kanak-kanak tidak boleh melebihi 60 mg / kg / hari.

Paracetamol Kanak-kanak: arahan penggunaan sirap dan penggantungan

Sirap kanak-kanak dibenarkan digunakan untuk merawat bayi yang berumur lebih dari 3 bulan. Suspensi kanak-kanak, kerana tidak mengandung gula, dapat digunakan dari 1 bulan.

Satu dos sirap untuk kanak-kanak berumur 3-12 bulan adalah ½-1 sudu teh, untuk kanak-kanak dari 12 bulan hingga 6 tahun - 1-2 sudu teh, untuk kanak-kanak berumur 6-14 tahun - 2-4 sudu teh. Kekerapan penggunaannya berbeza dari 1 hingga 4 kali sehari (memberi ubat kepada anak tidak boleh lebih dari 1 kali dalam 4 jam).

Penggantungan untuk kanak-kanak diberi dos yang sama. Cara memberi ubat kepada kanak-kanak sehingga 3 bulan, hanya doktor yang hadir yang boleh mengatakannya.

Dos Paracetamol kanak-kanak juga harus dipilih dengan mengambil kira berat badan anak. Dos tidak boleh melebihi 10-15 mg / kg setiap dos dan 60 mg / kg / hari. Maksudnya, jika anak berumur 3 tahun, dos ubat (dengan berat purata 15 kg) adalah - 150-225 mg setiap 1 dos.

Sekiranya dalam dos yang dinyatakan sirap atau penggantungan untuk kanak-kanak tidak memberi kesan yang diinginkan, ubat mesti diganti dengan analog dengan bahan aktif lain.

Kadang-kadang kombinasi Paracetamol dan Analgin digunakan untuk melegakan keadaan demam (pada suhu 38.5 ° C dan ke atas, yang tidak berjalan lancar). Dos ubat adalah seperti berikut:

  • Paracetamol - mengikut arahan, dengan mengambil kira berat badan / umur;
  • Analgin - 0,3-0,5 mg / kg.

Gabungan ini tidak dapat digunakan dengan kerap kerana penggunaan analgin mendorong perubahan yang tidak dapat dipulihkan dalam komposisi darah.

Doktor ambulans, untuk menurunkan suhu yang sangat tinggi, menggunakan ubat ini bersama dengan antihistamin dan analgesik antipiretik yang lain.

Salah satu pilihan untuk apa yang disebut "triad" adalah "Analgin + Aspirin + Paracetamol". Sebagai tambahan kepada Paracetamol, sebatian berikut dapat digunakan: No-shpa + Suprastin, No-shpa + Analgin atau Analgin + Suprastin.

No-shpa (boleh diganti dengan papaverine) mendorong pembukaan kapilari spasmodik, antihistamin (Suprastin, Tavegil) meningkatkan kesan antipiretik.

Berapa cepat ubatnya?

Berapa lama ubat mula bertindak bergantung pada bila ia diambil. Sejurus mungkin, ubat itu diambil satu atau dua jam selepas makan. Sekiranya anda meminumnya sejurus selepas makan, tindakannya akan semakin perlahan.

Cara pengambilan Paracetamol pada suhu?

Sebagai ubat antipiretik, anda boleh menggunakan tidak lebih dari 3 hari berturut-turut.

Cara mengambil ubat penahan sakit?

Tempoh kursus, jika ubat itu digunakan untuk menghilangkan rasa sakit, tidak boleh melebihi 5 hari. Kesesuaian penggunaan selanjutnya harus ditentukan oleh doktor.

Semasa mengambil Paracetamol untuk sakit gigi atau sakit kepala, harus diingat bahawa ubat itu melegakan gejala, tetapi tidak menyembuhkan penyakit yang mendasari..

Overdosis Paracetamol

Gejala overdosis yang muncul pada hari pertama:

  • loya;
  • pucat kulit;
  • muntah
  • sakit perut;
  • anoreksia;
  • asidosis metabolik;
  • gangguan metabolisme glukosa.

Selepas 12-48 jam, tanda-tanda disfungsi hati mungkin muncul..

Keracunan teruk menimbulkan:

Akibat yang paling teruk dari overdosis adalah kematian..

Rawatan melibatkan pemberian kepada pesakit selama 8-9 jam asetilisis dan metionin, yang merupakan pendahulu sintesis glutathione, dan juga penderma kumpulan SH.

Rawatan selanjutnya bergantung pada berapa lama ubat itu diambil dan berapa kepekatannya dalam darah..

Interaksi

Ubat ini mengurangkan keberkesanan agen urikosurik. Penggunaan bersamaan dos ubat yang tinggi meningkatkan kesan antikoagulan dengan mengurangkan pengeluaran procoagulan di hati.

Persediaan yang menyebabkan pengoksidaan mikrosom di hati, etanol dan ubat hepatotoksik merangsang pengeluaran metabolit aktif hidroksilasi, yang dapat memprovokasi perkembangan keracunan teruk walaupun dengan sedikit dos berlebihan.

Keberkesanan ubat menurun dengan rawatan berpanjangan dengan barbiturat. Etanol memprovokasi perkembangan pankreatitis akut. Ubat yang menekan pengoksidaan mikrosom di hati mengurangkan risiko kesan hepatotoksik.

Penggunaan gabungan jangka panjang dengan NSAID lain boleh menyebabkan perkembangan nekrosis papillary ginjal, nefropati "analgesik", permulaan kegagalan terminal (distrofi) tahap ginjal.

Penggunaan ubat secara serentak (dalam dos tinggi) dan salisilat untuk jangka masa panjang meningkatkan kemungkinan menghidap barah pundi kencing atau buah pinggang. Diflunisal meningkatkan kepekatan parasetamol dalam plasma darah sebanyak 50% dan, oleh itu, risiko hepatotoksisitas.

Ubat myelotoxic meningkatkan hematotoxicity ubat, antispasmodik - melambatkan penyerapannya, enterosorben dan kolesterol - mengurangkan ketersediaan bio.

Syarat penjualan

Keadaan simpanan

Jauhkan dari cahaya dan kelembapan, jauhkan dari jangkauan kanak-kanak. Suhu optimum untuk menyimpan sirap tidak lebih rendah daripada 18 ° C (dilarang membekukan ubat), supositoria - tidak lebih tinggi daripada 20 ° C.

Jangka hayat

Lilin dan sirap - 2 tahun, tablet - 3 tahun.

arahan khas

Paracetamol adalah antibiotik atau tidak?

Ubat itu bukan antibiotik, kesannya bertujuan untuk mengurangkan rasa sakit dan menurunkan suhu. Antibiotik menghalang pertumbuhan dan pembiakan bakteria.

Ubat itu menaikkan atau menurunkan tekanan darah?

Telah diketahui bahawa alat ini tidak mempunyai pengaruh terhadap tekanan darah (BP).

Ubat ini dapat membantu menormalkan tekanan hanya secara tidak langsung, jika peningkatannya adalah reaksi terhadap kesakitan (mengurangkan keparahannya, Paracetamol juga mengurangkan tekanan darah).

Apakah perbezaan antara Paracetamol dari pengeluar yang berbeza?

Penyediaan pengeluar yang berbeza mungkin sedikit berbeza dalam komposisi komponen dan harga tambahan. Asasnya adalah bahan yang sama..

Oleh itu, tidak ada perbezaan mengapa Paracetamol MS membantu dan apa yang Paracetamol UBF dalam tablet tidak.

Resipi dalam bahasa Latin (contoh):
Rp: Sup. Paracetamoli 0.05 (0.1; 0.25)
D.t.d. N 10 dalam sup.

Rp: Tab. Paracetamoli 0.2
D.t.d. N 1 pek.
Tablet S. 2-3 2-3 r / d

Analog

Persediaan yang mengandungi parasetamol: Paracetamol 325, Paracetamol MS, Streamol, Flutabs, Perfalgan, Paracetamol Extratab, Paracetamol UBF, Cececon D, Efferalgan, Panado Daleron, Ifimol.

Analog dengan mekanisme tindakan yang dekat, tetapi bahan aktif yang sangat baik: Antigrippin, Antiflu, Caffetin, Coldrex, Maksikold, Novalgin, Panadol Extra, Solpadein, TeraFlu, Femizol, Fervex.

Mana yang lebih baik: Paracetamol atau Ibuprofen?

Ibuprofen (Nurofen) mempunyai spektrum tindakan yang lebih luas dan lebih baik, berbanding dengan Paracetamol, mempengaruhi keluk suhu. Kesan penggunaannya berlaku lebih cepat (selepas 15-25 minit) dan bertahan lebih lama (sehingga 8 jam), di samping itu, ubat ini dianggap kurang berbahaya dan cenderung untuk menimbulkan reaksi alergi.

Ibuprofen lebih baik daripada rakannya menghilangkan haba kritikal. Berulang kali (untuk mengawal hipertermia) ia digunakan lebih jarang daripada Paracetamol.

Kekuatan kesan antipiretik dapat dibandingkan, namun ibuprofen, selain kesan analgesik dan antipiretik, juga berkesan melegakan keradangan pada tisu periferal. Ini disebabkan oleh fakta bahawa parasetamol bertindak terutamanya dalam sistem saraf pusat, dan ibuprofen menghalang sintesis Pg tidak begitu banyak pada sistem saraf pusat seperti pada tisu periferal yang meradang..

Iaitu, dengan keradangan periferal yang teruk, pilihan harus dibuat untuk Nurofen dan ubat-ubatan berasaskan ibuprofen lain.

Menjawab soalan "Apa yang harus dipilih, Paracetamol atau Nurofen?", Doktor mengesyorkan memulakan rawatan anak-anak dengan monoterapi Ibuprofen. Sekiranya perlu, turunkan suhu dengan segera, anda boleh menggunakan mana-mana ubat. Rawatan seterusnya mesti dipersetujui dengan doktor. Anda harus sedar bahawa supositoria dengan ibuprofen dikontraindikasikan pada kanak-kanak dengan berat hingga 6 kg, dan penggantungan pada anak di bawah usia 3 bulan.

Adakah mungkin untuk menggantikan Nurofen il Paracetamol?

Penggunaan paracetamol dan ibuprofen bersamaan mungkin dibenarkan jika suhu tidak berjalan dengan baik ketika menggunakan setiap ubat dalam monoterapi. Bermakna digunakan secara bergantian. Bergantung pada keadaannya, misalnya, doktor mungkin menasihati anak itu untuk memberi Nurofen, dan setelah 10 minit meletakkannya supositoria dengan Paracetamol.

Mana yang lebih baik - Paracetamol atau Aspirin?

Sekiranya kita membandingkan ubat-ubatan tersebut, ia mempunyai kesan yang sama apabila perlu mengurangkan kepanasan.

Apa itu aspirin? Analgesik dan antipiretik berdasarkan asid acetylsalicylic, NSAID dengan semua kesan sampingan yang terdapat pada ubat-ubatan dari kumpulan ini.

Memilih mana yang lebih baik dari suhu, anda harus tahu bahawa Aspirin dengan cepat dan cekap melegakan demam, tetapi pada masa yang sama, risiko overdosisnya jauh lebih tinggi daripada risiko overdosis dengan Paracetamol, di samping itu, penggunaan Aspirin dengan jangkitan virus dapat memprovokasi sindrom Ray pada anak - komplikasi bahawa dalam setiap kes ke-5, membawa maut.

Aspirin bertindak pada struktur otak dan hati yang sama dengan virus individu, jadi ia digunakan sebagai ubat paling selamat dan paling berkesan untuk hipertermia, yang disertai oleh jangkitan bakteria (pielonefritis, tonsilitis, dll.). Paracetamol adalah ubat pilihan untuk jangkitan virus.

Paracetamol dan Aspirin bersama-sama adalah sebahagian daripada ubat Parkocet, yang digunakan untuk merawat selesema dan selesema.

Keserasian alkohol

Parasetamol dan alkohol tidak serasi.

Wikipedia menyatakan bahawa dos Paracetamol yang mematikan untuk orang dewasa adalah 10 gram atau lebih. Kerosakan hati yang membawa membawa kepada akibat yang fatal, penyebabnya adalah penurunan tajam dalam simpanan glutathione dan pengumpulan produk toksik metabolisme perantaraan, yang mempunyai kesan hepatotoksik.

Bagi lelaki yang secara sistematik mengambil lebih daripada 200 ml wain atau 700 ml bir sehari (untuk wanita itu adalah 100 ml wain atau 350 ml bir), bahkan dos terapi ubat boleh menjadi dos yang mematikan, terutama jika sudah lama berlalu antara pengambilan Paracetamol dan alkohol.

Bolehkah parasetamol diambil dengan antibiotik?

Antipiretik boleh digunakan bersama dengan antibiotik. Amat penting agar ubat-ubatan tersebut tidak diambil ketika perut kosong, dan selang waktu pengambilannya sekurang-kurangnya 20-30 minit.

Paracetamol semasa kehamilan dan penyusuan. Bolehkah ubat hamil dan menyusu boleh diminum?

Arahan menunjukkan bahawa ubat itu melintasi plasenta, namun, hingga kini, kesan negatif Paracetamol terhadap perkembangan janin belum terbukti.

Bolehkah saya mengambil Paracetamol semasa mengandung??

Dalam kajian, didapati bahawa penggunaan ubat tersebut semasa kehamilan (terutama pada separuh kedua kehamilan) meningkatkan risiko gangguan pernafasan, asma, manifestasi alahan, berdehit pada anak.

Pada masa yang sama, pada trimester ke-3, kesan toksik dari jangkitan tidak kurang berbahaya daripada kesan beberapa ubat. Hipertermia ibu boleh menyebabkan hipoksia janin.

Mengambil ubat pada trimester ke-2 (iaitu dari 3 bulan hingga sekitar 18 minggu) boleh menyebabkan kanak-kanak mengalami kerosakan organ dalaman, yang sering muncul hanya selepas kelahiran. Sehubungan itu, ubat ini diresepkan untuk penggunaan episodik dan hanya dalam kes yang melampau.

Walaupun begitu, alat ini dianggap analgesik paling selamat untuk ibu mengandung.

Ketika ditanya adakah mungkin minum Paracetamol semasa kehamilan pada peringkat awal, tidak ada jawapan yang pasti. Pada minggu-minggu pertama, pengambilan ubat boleh menyebabkan keguguran dan, seperti ubat lain, menyebabkan kerosakan yang tidak sesuai.

Oleh itu, bolehkah wanita hamil mengambil Paracetamol? Itu mungkin, tetapi hanya jika ada bukti. Sebelum minum pil, anda harus menimbang kebaikan dan keburukan. Kadang-kadang demam tinggi ibu kurang berbahaya bagi janin daripada anemia atau kolik ginjal kerana ubat.

Dos semasa kehamilan

Penggunaan ubat dalam dos yang tinggi semasa mengandung boleh menjejaskan keadaan hati dan ginjal. Wanita hamil yang demam dengan latar belakang selesema atau SARS harus mula mengambil ubat dengan 0.5 tab. pada 1 penerimaan. Tempoh maksimum rawatan adalah 7 hari.

Paracetamol untuk penyusuan. Bolehkah ibu menyusu minum Paracetamol?

Semasa penyusuan, parasetamol masuk ke dalam susu ibu dalam jumlah minimum. Oleh itu, jika ubat itu digunakan untuk penyusuan susu ibu tidak lebih dari 3 hari berturut-turut, tidak perlu menghentikan penyusuan.

Dos optimum untuk penyusuan susu ibu tidak lebih dari 3-4 tablet. 500 mg sehari. Ambil ubat selepas makan. Dalam kes ini, pada waktu berikutnya anak lebih baik memberi makan tidak lebih awal dari 3 jam setelah minum pil.

Ulasan Paracetamol

Sebilangan besar ulasan di Internet yang terdapat di Internet adalah ulasan mengenai Paracetamol kanak-kanak. Kanak-kanak paling kerap menderita SARS, dan Paracetamol adalah ubat yang paling berkesan dalam penyakit ini.

Secara amnya, ibu memberi tindak balas yang baik terhadap ubat tersebut. Ubat ini dengan cepat melegakan demam, mengurangkan keparahan kesan demam yang tidak diingini, dan dapat diterima dengan baik oleh pesakit yang berumur berbeza, jarang menyebabkan reaksi buruk yang biasa terjadi pada NSAID.

Doktor mengatakan bahawa perkara yang paling penting ketika menggunakan ubat adalah memilih bentuk dos yang tepat, mengira dos yang diperlukan dengan betul, ingat bahawa ubat itu bertujuan untuk menghilangkan gejala, bukan untuk merawat penyakit yang mendasari, dan bahawa keperluan untuk menurunkan suhu tidak selalu dibenarkan.

Harga parasetamol: berapa banyak ubat dalam bentuk dos yang berbeza di farmasi?

Harga Paracetamol dalam tablet adalah dari 3.5 UAH / 2.3 rubel. Harga Paracetamol kanak-kanak dalam sirap adalah 14 UAH / 40 rubel., Penggantungan boleh dibeli dengan harga 17 UAH / 64 rubel. Lilin untuk kanak-kanak berharga 10-17 UAH / 32-88 rubel.