Pengarang bersama, editor dan pakar perubatan - Maksimov Alexander Alekseevich.

Tarikh kemas kini terakhir: 22/10/2019.

Jumlah paparan: 390209

Paracetamol (atau acetaminophen) adalah salah satu ubat antipiretik yang paling popular sekarang. Selama beberapa dekad, bahan ini telah menjadi sebahagian daripada banyak ubat yang diambil untuk selesema dan penyakit virus. Di Rusia sahaja, terdapat lebih dari 200 ubat seperti itu yang membantu meringankan keadaan pesakit dengan jangkitan virus pernafasan akut, selsema, selesema, dan melawan demam tinggi. Paracetamol boleh didapati sebagai ubat dari pelbagai jenama, tetapi prinsip tindakan, petunjuk penggunaan dan kontraindikasi sangat serupa. Bahan ini adalah salah satu komponen aktif RINZA® dan RINZASIP® dengan vitamin C. Ubat ini bertindak dengan cara yang kompleks dan membantu menghilangkan gejala utama selesema dan selesema biasa..

Gejala sejuk yang dapat membantu parasetamol

  • Suhu badan tinggi (boleh bertahan pada suhu 38 ° C dan ke atas), biasanya spasmodik.
  • Kelemahan umum, malaise, yang diperburuk oleh perkembangan keradangan dan demam.
  • Sindrom nyeri, biasanya dinyatakan sebagai sakit kepala dan sakit otot dan sendi.

Dalam kes seperti itu, biasanya parasetamol (acetaminophen) dipilih sebagai ubat terapi, termasuk untuk pesakit kecil. Contohnya, RINZASIP® untuk kanak-kanak boleh digunakan dari 6 tahun. Untuk memahami mengapa bahan ini disukai, perlu mengetahui sifat parasetamol, apa yang dibantu oleh ubat ini, dan juga untuk memahami petunjuk umum pengambilan.

Paracetamol untuk selsema

Untuk memahami apa dos parasetamol dalam rawatan selesema yang diperlukan dalam kes tertentu, penting untuk mengetahui mekanisme tindakan ubat ini. Acetaminophen adalah ubat dengan aktiviti analgesik dan antipiretik (antipiretik) yang ketara. Dadah berdasarkannya memberikan kesan anti-radang dengan kesan sampingan minimum 1, ciri bahan bukan steroid jenis ini. Menurut Pertubuhan Kesihatan Sedunia (WHO), parasetamol adalah salah satu ubat yang paling penting dan diperlukan.

Digunakan dalam dos yang berbeza, bahan ini mempunyai sifat farmakologi berikut:

  • ubat penahan sakit;
  • antipiretik;
  • anti-radang.

Sekiranya anda mengaitkan sifat-sifat ini dengan gejala selesema biasa dan selesema biasa, maka kemungkinan penggunaan asetaminofen dalam penyakit tersebut menjadi jelas. Perkaitan dengan pengambilan ubat ini dengan peningkatan suhu akan memberitahu kelebihannya..

Faedah menggunakan parasetamol untuk selsema atau selesema

Kelebihan utama pengambilan parasetamol untuk selsema adalah kesan antipiretiknya. Kesan ubat sedekat mungkin dengan proses menurunkan suhu secara semula jadi. Bertindak pada sistem saraf pusat seseorang, acetaminophen melokalkan tindakannya di hipotalamus dan mempengaruhi proses termoregulasi. Kesannya, parasetamol membantu menghilangkan panas dengan selesema. Ini, seterusnya, menyumbang kepada fungsi mekanisme pelindung tubuh, yang tidak menghabiskan tenaga untuk menghentikan (menghilangkan) proses demam.

Acetaminophen mempunyai kesan sampingan yang kurang ketara berbanding dengan analog phenacetin. 2 Ini memungkinkan pemberian jangka panjang pada dos yang ditetapkan dalam jangka masa yang panjang, termasuk untuk rawatan anak-anak. Contohnya, RINZA® dan RINZASIP® dengan vitamin C boleh diambil untuk melegakan simptom selesema dan selesema biasa selama 5 hari (mengikut arahan penggunaan perubatan).

Acetaminophen mempunyai kesan selektif kerana sifat farmakologinya (tidak mempengaruhi enzim cyclooxygenase-1 dan 2, tidak mempengaruhi fungsi platelet) 3. Ini membandingkannya dengan kebanyakan ubat anti-radang bukan steroid: berkat ini, parasetamol boleh digunakan pada suhu pada kanak-kanak.

Metabolit Acetaminophen (produk metabolik) diekskresikan dengan cepat.

Prinsip asas rawatan dengan parasetamol untuk selsema

Paracetamol bukan milik antibiotik, vitamin, dan lain-lain. Ia adalah ubat simtomatik yang dirancang untuk mengurangkan manifestasi jangkitan virus pernafasan akut atau selesema, dan bukan untuk mengobati penyakit itu sendiri. Oleh itu, sangat penting untuk mengikuti arahan: ikuti prinsip asas pentadbiran dan dos yang ditetapkan.

Ubat ini digunakan dalam rawatan selesema akut, yang disertai dengan suhu badan yang tinggi.

Dilarang menggunakan paracetamol untuk selesema dalam kombinasi dengan ubat yang mengandungi alkohol, walaupun dengan dos yang kecil.

Ciri-ciri penerimaan tetamu

Dengan selesema dan selesema, parasetamol boleh digunakan secara lisan (untuk diminum dalam bentuk tablet, serbuk, dll.) Atau secara rektum (dalam supositoria). Pendekatan ini membolehkan anda mencapai kesan terapeutik dengan cepat. Sehubungan dengan itu, penggunaan ARVI paracetamol dalam bentuk penyelesaian untuk suntikan selalunya tidak praktikal. Dalam barisan produk RINZA® dan RINZASIP®, dana ditunjukkan dalam dua bentuk dos yang sangat senang diambil: tablet dan serbuk RINZA® untuk menyediakan minuman panas 6 RINZASIP® dengan vitamin C.

Dos yang disyorkan

Dos tunggal parasetamol untuk orang dewasa tidak boleh melebihi 1 g Setiap hari - tidak lebih daripada 4 g (sekurang-kurangnya 4-5 dos ubat). Penggunaan semula parasetamol pada suhu dewasa mungkin dilakukan tidak lebih awal dari 5 jam selepas penggunaan ubat sebelumnya. Bagi kanak-kanak dan remaja di bawah usia 18 tahun, dos dikira dari nisbah jisim ubat kepada berat badan kanak-kanak, tetapi tidak boleh melebihi 10-15 mg per 1 kg. Dos harian maksimum untuk kanak-kanak ialah 60 mg setiap 1 kg. Semasa menggunakan RINZA®, maksimum pengambilan 4 tablet sehari, RINZASIP® dengan vitamin C - 4 sachet serbuk (untuk menyediakan penyelesaian untuk pemberian oral) sehari 4.

Skim penerimaan umum

Sebelum minum acetaminophen (paracetamol), anda harus berjumpa doktor terlebih dahulu dan membaca arahan untuk ubatnya. Biasanya minum ubat 1-2 jam selepas makan dengan banyak cecair. Sekiranya pesakit tidak mempunyai selera makan, adalah betul untuk mengurangkan separuh dos bahan ubat untuk rawatan orang dewasa atau kanak-kanak untuk menghilangkan risiko kesan menjengkelkan ubat.

Tempoh penggunaan parasetamol pada suhu tidak boleh melebihi 7 hari (untuk persiapan garis RINZA® - 5 hari). Dalam kebanyakan kes, jika penyakit ini tidak rumit oleh manifestasi lain, maka gejala yang dinyatakan hilang setelah 1-2 hari. Sebagai peraturan, demam hilang pada hari ke-3 setelah mula mengambil ubat, dan rasa sakit pada hari ke-5. Sekiranya kesan terapeutik parasetamol dengan selsema dengan suhu pada dos di atas tidak tercapai dalam masa yang ditentukan, anda mesti berjumpa doktor dengan segera untuk mengelakkan komplikasi dan / atau peralihan penyakit menjadi bentuk kronik.

Penting bukan sahaja untuk mengetahui dos parasetamol yang perlu diambil untuk selsema untuk orang dewasa dan kanak-kanak, tetapi juga untuk memerhatikan tempoh kursus. Regimen rawatan umum adalah seperti berikut.

  1. Mengambil ubat dalam dos yang dinyatakan sehingga gejala utama selesema dan selesema hilang sepenuhnya - demam, sakit, tetapi tidak lebih dari 7 hari.
  2. Penerimaan dos acetaminophen (paracetamol) yang ditentukan pada waktu siang dengan selang waktu 12 jam. Ini adalah langkah penting yang digunakan sebagai terapi sokongan dan sokongan untuk jangkitan virus virus pernafasan akut dan selesema..

Interaksi Kafein

Gabungan zat yang sangat popular adalah parasetamol dan kafein. Kombinasi ini, yang terkandung dalam RINZA® dan RINZASIP® dengan vitamin C, biasanya berfungsi dengan kekuatan yang lebih besar 5. Acetaminophen membantu menghilangkan gejala, dan kafein meningkatkan fungsi ini dengan meningkatkan ketersediaan bekas ke badan. Hasilnya, kesannya ditingkatkan. Di samping itu, kerana kesan kafein, tubuh mendapat peningkatan tenaga dan daya hidup. Kombinasi parasetamol dengan kafein sering dianjurkan untuk mengurangkan sakit kepala pada tekanan rendah. Gabungan sedemikian dalam kes sedemikian memberikan kesan analgesik dan vasodilator.

Sebagai tambahan, adalah mungkin untuk meningkatkan kesan terapeutik jika parasetamol diambil sekiranya terdapat selesema dan jangkitan virus pernafasan akut dalam kombinasi dengan vitamin C. Juga diasumsikan bahawa asid askorbik melambatkan perkumuhan ubat. Oleh itu, disyorkan untuk menggunakannya dalam dos tertentu bersama dengan acetaminophen. Gabungan bahan ini dengan asid askorbik terkandung dalam serbuk untuk penyediaan minuman panas 6 RINZASIP® dengan vitamin C.

Kontraindikasi

Sebelum minum parasetamol untuk selsema, baca senarai kontraindikasi.

  • Minum alkohol, mengambil agen yang mengandungi fenobarbital (contohnya, corvalol), asid etakrilik dan turunannya, glukokortikoid. Sekiranya ubat ini digunakan dengan parasetamol, ia boleh memberi kesan hepatotoksik dan menyebabkan kerosakan hati yang serius (kadang-kadang tidak dapat dipulihkan).
  • Ulser gastrik dan penyakit keradangan.
  • Kegagalan hepatik atau buah pinggang.
  • Hipersensitiviti terhadap asetaminofen (paracetamol).
  • Kehamilan.

Tempoh laktasi bukanlah suatu kontraindikasi untuk mengambil parasetamol dengan influenza dan SARS, kerana metabolitnya secara praktikal tidak diekskresikan dalam susu ibu.

1 Senarai kesan sampingan mesti terdapat dalam arahan. Berunding dengan pakar sebelum mengambil ubat..

3 A.P. Victorov. Analgesik-antipiretik anti-radang nonsteroid. - NSC "Institut Kardiologi dinamai Ahli Akademik ND Strazhesko »AMS Ukraine, Kiev. (https://rpht.com.ua/ru-issue-article-1296).

4 Sesuai dengan arahan penggunaan perubatan RINZA® dan RINZASIP® dengan Vitamin C.

5 "Kafein mempercepat penyerapan dan meningkatkan kesan analgesik asetaminofen"; B. Renner, D. Clark, Jurnal Farmakologi Klinikal, 04/18/2007.

6 Sesuai dengan petunjuk penggunaan, isi 1 sachet (sachet) mesti dituangkan dengan air panas dan dicampur hingga larut sepenuhnya, menghasilkan "minuman panas"

Paracetamol untuk selsema dan coronavirus covid 19 pada tahun 2020 - cara minum, dos

Banyak mikroorganisma di persekitaran dapat menyerang badan kita tanpa henti, menyebabkan selesema. Oleh kerana kekebalan orang moden sangat lemah, perkataan "sejuk" dikaitkan dengan sesuatu yang tidak asing lagi bagi kita. "Ambulans N1" dalam bentuk ubat juga diketahui, oleh itu, setelah melihat tanda-tanda jangkitan katarrhal, kami sering memilih Paracetamol yang biasa. Kini WHO mengesyorkannya sebagai kaedah melegakan gejala coronavirus.

Gejala selsema yang boleh membantu Paracetamol

Rawatan jangkitan katarrhal tidak dapat dielakkan dan diperlukan, kerana penyakit ini, yang dibawa ke kaki, menyebabkan sejumlah komplikasi serius. Ia amat berbahaya bagi bayi yang baru lahir dan orang-orang dengan penyakit kronik yang serius, sebab itulah sangat penting untuk membuat diagnosis yang tepat pada masanya dan betul. Semua orang tahu bagaimana selesema, ia menampakkan diri dalam bentuk gejala berikut:

  • kelemahan badan dan keletihan ringan;
  • demam tinggi, yang disertai dengan menggigil dan spasmodik;
  • pelepasan hidung, bersin, dan batuk;
  • sakit dalam bentuk otot, sendi dan sakit kepala;
  • sikap tidak peduli terhadap segalanya dan keadaan tertekan;
  • malaise umum.

Beberapa tanda yang disenaraikan adalah ciri penyakit lain, jadi anda tidak boleh membuat diagnosis sendiri, lebih baik menggunakan bantuan doktor. Penting untuk menentukan agen penyebab jangkitan, kerana, selain Paracetamol, ubat lain akan diperlukan.

Bantuan: selesema dan jangkitan virus pernafasan adalah yang paling biasa di dunia. Selalunya, orang tua dengan kesihatan yang buruk dan kanak-kanak di mana imuniti hanya berkembang adalah sakit. Ramai orang lebih suka menggunakan Paracetamol sebagai cara untuk melegakan simptom selesema..

Paracetamol (acetaminophen) membantu mengurangkan kesakitan, demam dan keradangan. Tanda-tanda inilah yang menyeksa seseorang semasa penyakit ini, jadi kemudahan penggunaannya jelas.

Adakah parasetamol diperlukan pada tanda pertama selesema dan coronavirus??

Ketika penyakit ini baru mulai berkembang, seseorang mengalami:

  • sakit tekak atau gatal;
  • kerengsaan di rongga hidung;
  • penderaan
  • bersin
  • sakit otot.

Anda tidak harus segera pergi ke peti pertolongan cemas dan minum pil, meletakkan lilin atau suntikan. Adalah perlu untuk menghentikan perkembangan penyakit ini pada peringkat awal, dengan menggunakan ubat tradisional: teh dengan raspberi dan lemon, memanaskan kaki dengan mustard, susu panas dan madu, bawang dan bawang putih.

Pemanasan badan, penggunaan phytoncides (bawang, bawang putih), asid acetylsalicylic (jem atau raspberi kering) dapat menghambat penyakit pada mulanya. Kemasukan Paracetamol pada tahap awal, ketika masih tidak ada suhu dan masa inkubasi aktif, tidak perlu.

Rujukan: sebarang penyakit pernafasan akut (ARI), termasuk coronavirus, termasuk dalam selesema biasa. Mereka berkembang di saluran pernafasan dan tergolong dalam patologi berjangkit: dari bronkitis yang sejuk hingga teruk.

Tindakan Paracetamol

Ubat ini menyerang dalam tiga arah utama, dengan keupayaan untuk menghilangkan rasa sakit, panas dan radang. Mekanisme tindakannya adalah seperti berikut:

  • menyekat sebilangan enzim, ia mempengaruhi pusat termoregulasi dan kesakitan;
  • mengurangkan sintesis prostaglandin, yang mempengaruhi perkembangan keradangan;
  • bertindak pada sel sistem saraf pusat, dapat mengurangkan ambang kesakitan.

Acetaminophen cepat masuk ke aliran darah tanpa merengsakan mukosa gastrousus. Di hati, ia terurai menjadi metabolit, dan setelah 2 jam, ia diekskresikan melalui buah pinggang.

Setelah mengambil Paracetamol untuk selesema, tanda-tanda peningkatan pertama dapat dilihat setelah 15-20 minit, dan kepekatan tertinggi dalam darah diperhatikan selepas 40 minit. Menghilangkan kesan demam dan analgesik ketara selama satu jam.

Kelebihannya yang tidak dapat dinafikan:

  1. Melegakan haba, mempengaruhi proses termoregulasi dalam badan. Ia mempunyai kemampuan untuk meningkatkan pertahanan badan tanpa suhu tinggi.
  2. Ia digunakan untuk bayi: pada usia satu bulan mereka menggunakan sirap, dari 3 bulan mereka menggunakan lilin. Kanak-kanak dari 12 tahun dan orang dewasa diberi pil.
  3. Ubat anti-radang bukan steroid ini mempunyai kesan selektif, mengurangkan jumlah kesan sampingan..
  4. Ia memiliki kemampuan untuk "meninggalkan" badan dengan cepat, mempunyai tempoh penghapusan yang pendek.
  5. Ia dapat diakses oleh lapisan tengah penduduk, kerana harganya rendah, dan di farmasi dijual di domain umum.

Walaupun terdapat kelebihan, penggunaan Paracetamol untuk selesema hanya mungkin di bawah pengawasan doktor. Sekiranya berlaku overdosis, kerosakan serius pada sistem peredaran darah, hati dan ginjal adalah mungkin..

Penting! Kesan anti-radang Paracetamol dicapai dengan minimum kesan sampingan, berbanding dengan bahan bukan steroid lain. WHO meletakkan Paracetamol dalam senarai ubat yang paling berkesan dan penting untuk orang.

Paracetamol untuk coronavirus covid 19

WHO memberi nasihat kepada orang yang berada di rumah dengan gejala virus Covid-19, dengan menyatakan bahawa orang harus mengambil parasetamol sebagai ubat penahan sakit terlebih dahulu.

Sila ambil perhatian, jika anda mengambil parasetamol mengikut arahan, kemungkinan kesan sampingan cenderung menjadi sifar.

Penggunaan ibuprofen sehubungan dengan Covid-19 telah menjadi keraguan dalam beberapa hari terakhir setelah Menteri Kesihatan Perancis Olivier Veran mencadangkan ubat anti-radang seperti ibuprofen dapat memperburuk jangkitan..

Ikuti petua ini semasa mengambil parasetamol:

  • Lebih baik mengambil dos terendah untuk jangka masa terpendek;
  • perhatikan dos yang ditunjukkan, dos harian maksimum dan jumlah masa yang diperlukan antara dos untuk tempoh rawatan maksimum (3 hari sekiranya demam, 5 hari sekiranya sakit);
  • pastikan bahawa anda tidak mengambil paracetamol dalam dos yang besar, baca komposisi ubat lain yang digunakan untuk merawat kesakitan, demam, alergi, selsema atau selesema;
  • beberapa kategori warganegara harus mengelakkan minum ubat, di antaranya orang yang beratnya kurang dari 50 kg, dengan kerosakan hati atau ginjal atau alkoholisme kronik.

Cara mengambil Paracetamol untuk selsema dan coronavirus

Untuk selsema, ubat ini biasanya diresepkan untuk orang dewasa dan kanak-kanak dari usia 12 tahun. Anak mesti mempunyai berat lebih dari 40 kg, jika tidak sukar untuk memilih dos dan mengelakkan kesan sampingan.

Adalah lebih mudah bahawa bentuk pelepasan ubat adalah pelbagai. Ini membolehkan anda menggunakannya dalam situasi yang berbeza dan untuk usia yang berbeza, dengan mengambil kira ciri fisiologi badan. Paracetamol dibuat dalam bentuk:

  1. Penggantungan, yang ditujukan untuk bayi hingga satu tahun. Ubat ini hypoallergenic, kerana tidak termasuk komponen tambahan. Lebih mudah bagi kanak-kanak untuk mengambil ubat dalam bentuk cair, dan dosnya ditetapkan oleh pakar pediatrik, dengan mengambil kira ciri-ciri perjalanan penyakit ini.
  2. Sirap ini digunakan dari tahun hingga usia ketika bayi dapat menelan tablet atau kapsul. Ia dilengkapi dengan rasa strawberi atau pisang. Tindakan ubat dipercepat oleh bentuk cecair. Penggunaannya terhad kepada 4 hidangan sehari, dan jangka masa adalah 3 hari..
  3. Kapsul dan tablet ditujukan untuk orang dewasa dan kanak-kanak yang lebih tua. Mereka diambil mengikut skema dalam jumlah yang disyorkan oleh doktor. Dengan kenaikan suhu yang ketara atau sifat spasmodiknya, Paracetamol diganti dengan Aspirin, kerana satu ubat tidak dapat menyelesaikan masalahnya.
  4. Suppositori rektum membantu pada waktu malam dan diberikan sekali sehari apabila gejala selesema bertambah buruk dan suhu meningkat. Oleh kerana tindakan mereka berpanjangan (beransur-ansur), pada waktu malam pesakit akan merasa lebih selesa, yang akan memastikan tidur yang tenang.

Anda boleh membelinya di farmasi dengan nama lain. Oleh itu, tablet Effervgan effervescent dan sirap Panadol Kanak-kanak diketahui. Juga, untuk selesema, kesan kompleks Rinza dan Rinzasip dengan vitamin C, yang juga terdapat di dalamnya, disyorkan.

Penting! Supositoria (lilin) ​​disyorkan pada masa kanak-kanak kerana apabila mengambil sirap dan tablet, kerengsaan gastrousus berlaku. Komponen aktif dalam komposisi lilin menembusi mukosa usus dan mengurangkan suhu, tetapi tempoh pendedahan lebih lama.

Dos tunggal maksimum untuk orang dewasa adalah sehingga 1 g ubat. Biasanya mereka berlatih 4 kali sehari, jadi tubuh menerima 4 g ubat. Selang antara dos adalah 5 jam.

Dos kepada bayi dikira berdasarkan berat badannya. Berat maksimum 15 mg / kg berat pada satu masa dan 60 mg / kg berat setiap hari. Ubat itu mesti diminum dengan banyak cecair 2 jam selepas makan. Norma dikurangkan setengahnya jika tidak ada selera makan pada pesakit, kerana kerengsaan perut mungkin terjadi. Pentadbiran rektal dilakukan pada bila-bila masa, tanpa mengira makanan.

Rawatan dengan ubat ini dirancang selama 1 minggu: gejala demam yang dinyatakan hilang setelah 2 hari, suhu badan akan pulih pada hari ke-3, rasa sakit hilang dalam 5 hari. Sekiranya panas tidak berlalu, manifestasi kesakitan berterusan, maka doktor harus memilih rejimen rawatan yang berbeza.

Paracetamol mempunyai sejumlah kontraindikasi, yang harus diingat:

  1. Semasa pengambilannya, penggunaan minuman beralkohol, ubat-ubatan dengan agen yang mengandungi fenobarbital (Corvalol), asid etakrilik dan analognya, glukokortikosteroid dilarang. Penggunaan sendi mereka mempengaruhi hati, menyebabkan perubahannya tidak dapat dipulihkan..
  2. Ulser peptik atau keradangan saluran pencernaan.
  3. Kegagalan hepatik atau buah pinggang.
  4. Kepekaan dadah.
  5. Tempoh kehamilan. Sekiranya seorang wanita mengalami selesema semasa menyusui, Paracetamol tidak dilarang. Produk pemecahannya tidak masuk ke dalam susu ibu..

Rujukan: Acetaminophen tergolong dalam kumpulan ubat simtomatik yang hanya dapat meringankan keadaan dan melegakan gejala penyakit, tetapi tidak mengatasinya. Oleh itu, terapi ubat melibatkan penggunaan kompleks ubat-ubatan yang melawan langsung dengan jangkitan itu sendiri.

Bolehkah saya minum Paracetamol jika tidak ada suhu?

Paracetamol tidak diperlukan untuk selesema tanpa demam. Sistem kekebalan tubuh, tanpa sokongan tambahan, berusaha untuk “mengalahkan” jangkitan dengan memperlihatkan penghalang pelindung di jalannya. Apabila penyakit berlanjutan tanpa demam, diet, kompleks multivitamin ditetapkan, rehat dan rehat disyorkan. Minum cecair sebanyak mungkin untuk mengelakkan mabuk..

Rawatan parasetamol berdasarkan prinsip berikut:

  • diambil sekiranya jangkitan itu akut dan pada suhu tinggi;
  • dalam bentuk penyakit kronik, apabila berlarutan, disyorkan untuk meminumnya tanpa demam;
  • dilarang menggunakannya bersama dengan ubat yang mengandungi alkohol, walaupun dalam dos kecil.

Perhatian mereka menjamin kesan positif pada tubuh, yang penting untuk pemulihan yang cepat..

Mana yang lebih baik: Aspirin atau Paracetamol?

Aspirin, seperti Paracetamol, membantu melegakan keradangan. Ia mengurangkan demam, menurunkan suhu badan, melegakan kesakitan, memudahkan selesema biasa.

Ubat ini paling baik digunakan pada suhu tinggi, tetapi penggunaannya mesti dikawal, kerana mempunyai banyak kesan sampingan:

  • menyebabkan kerengsaan mukosa gastrik;
  • mengubah keseimbangan air-garam;
  • mencairkan darah, mengurangkan kebekuannya;
  • menyumbang kepada perkembangan sindrom Reye dengan akibat yang teruk bagi tubuh.

Lebih-lebih lagi, kesan sampingan disebabkan oleh penggunaan Aspirin dosis biasa, ketika norma dan peraturan penggunaan dikendalikan.

Perhatian! Sekiranya Aspirin digunakan semasa terapi dan terdapat tanda-tanda loya, muntah, demam, berhenti minum ubat dan berjumpa doktor.

Apabila persoalannya adalah apa yang harus diambil dengan pilek: Aspirin atau Paracetamol, lebih baik memilih ubat kedua yang mempunyai kesan sampingan minimum. Penggunaannya secara serentak dapat menyebabkan overdosis, oleh itu, ketika suhu meningkat, mereka bergantian antara satu sama lain.

Terdapat gabungan penyediaan yang mengandungi beberapa komponen. Sebagai contoh, Citramon dan Askofen mengandungi asid asetilsalisilat, kafein dan Paracetamol dalam nisbah tertentu. Dengan penggunaannya secara serentak, rawatan gejala selesema jauh lebih cepat. Kursus rawatan terhad kepada 10 hari..

Dalam sebilangan ubat, kombinasi digunakan: asetomitofen dan kafein. Gabungan bahan ini mempengaruhi gejala selesema dengan kekuatan yang lebih besar. Paracetamol mengurangkan selsema, dan kafein meningkatkan kesan ini kerana ketersediaan bio yang lebih baik dari hari-hari pertama pentadbiran. Kafein membantu tubuh pulih, memberikan kekuatan dan tenaga.

Analgin untuk selsema

Komponen utama Analgin adalah sodium metamizole. Terima kasih kepadanya bahawa kesan antipiretik dicapai. Penggunaannya dibenarkan pada suhu +38.5 darjah - pada orang dewasa dan +38 darjah - pada kanak-kanak. Ubat dengan cepat menembusi dinding usus, dan kepekatannya dalam plasma darah menjadi pada tahap yang dapat diterima.

Kerana tindakan cepat berlaku:

  • penyingkiran keradangan;
  • penurunan demam;
  • melegakan kesakitan.

20-40 minit selepas pentadbiran, Analgin diedarkan ke seluruh aliran darah, dan kesan maksimumnya berlaku selepas 2 jam.

Tindakan Paracetamol dengan selsema sebagai alat untuk menghilangkan panas sedikit lebih rendah daripada Analgin, yang menurunkan suhu dengan cepat dan untuk waktu yang lama. Dengan suntikan Analgin dengan Diphenhydramine, demam berlalu dalam masa 15 minit. Analgin dan Paracetamol tidak dibenarkan digunakan selari dengan ubat anti-radang lain.

Tetapi Aspirin lebih dikenali sebagai analgesik, dan kebanyakan penduduk menggunakannya sebagai ubat bius. Dengan penggunaan yang kerap, agranulositosis berkembang: perubahan komposisi darah, yang membawa kepada akibat yang serius.

Perhatian! Pengeluar utama Analgin adalah Rusia dan India. Di negara-negara seperti AS, Jepun, Australia, ia tidak digunakan dan dilarang untuk dihasilkan. Kami mempunyai kabinet ubat rumah yang mengandungi Analgin.

Alat terbukti seperti ini selama bertahun-tahun, seperti Paracetamol, telah mendapat kepercayaan penduduk, kerana telah lama digunakan dalam selesema. Dengan dos yang tepat, ubat akan meringankan keadaan pesakit, dan antibiotik (ubat antivirus) akan melegakan jangkitan dan membantu orang itu kembali berjaga-jaga, beraktiviti dan kembali ke aktiviti hariannya..

Paracetamol - yang membantu dan arahan penggunaan. Cara pengambilan parasetamol pada kanak-kanak dan orang dewasa

Ubat yang terkenal dan sangat popular di pasaran Rusia dan asing adalah Paracetamol. Alat ini dijual di mana-mana farmasi tanpa resep, boleh digunakan untuk menghilangkan banyak penyakit. Terdapat ubat di setiap rumah. Ketahui apa yang dirawat oleh Paracetamol, bagaimana ia bertindak pada tubuh, dalam bentuk apa ia dihasilkan.

Apa itu Paracetamol?

Ubat ini muncul di pasaran domestik pada tahun 80-an abad yang lalu, menggantikan aspirin yang dilarang. Alat ini menjadi popular kerana keberkesanannya, harga yang berpatutan, pelbagai kesan, toleransi yang sangat baik oleh kanak-kanak, orang dewasa. Apabila popularitinya semakin meningkat di farmasi, pilihan ubat muncul di supositoria, kapsul, sirap, serbuk untuk penyelesaian, supositoria rektum.

Untuk apa parasetamol? Ubat ini termasuk dalam kumpulan ubat penahan sakit, membantu dengan kesakitan ringan dan sederhana, menghilangkan sindrom pelbagai asal. Alat ini melegakan kekejangan, demam yang berkaitan dengan penyakit berjangkit dan radang, demam dari 37 darjah ke atas. Ubat ini disyorkan untuk sakit gigi, sakit kepala, mialgia, ketidakselesaan semasa haid. Di samping itu, ubat ini menormalkan tekanan darah, mengatasi jerawat, mabuk badan.

Tindakan Paracetamol

Ubat ini adalah perencat lemah biosintesis prostaglandin, kesan penyekatnya terutamanya jatuh pada sistem saraf pusat. Bagaimana parasetamol berfungsi? Oleh kerana kesan pada sistem saraf pusat, ubat ini mempunyai kesan utama pada pusat-pusat termoregulasi, sakit: ia menyekat pengeluaran prostaglandin, bertindak pada kawasan otak yang bertanggungjawab terhadap panas, menggigil. Diagihkan secara merata, ubat mula bertindak dalam 20-30 minit. setelah mengambil. Dalam kes ini, tablet tidak memberi kesan pada saluran pencernaan, keseimbangan garam-air.

Sakit Gigi Paracetamol

Ubat ini terkenal dengan kemampuannya untuk menghilangkan pelbagai jenis kesakitan, tetapi anda harus ingat bahawa tidak boleh diminum secara berkala. Adakah Paracetamol Membantu Sakit Gigi? Ya, jika anda betul-betul mengikuti arahan, jangan ada kontraindikasi. Sekiranya sakit gigi, parasetamol harus diminum selepas makan dengan air atau minuman susu. Sekiranya seseorang mengambil ubat itu sendiri, tanpa preskripsi doktor, disyorkan untuk mengambil tidak lebih dari 1 g pada satu masa.

Ubat itu menghilangkan simptom, tetapi tidak melegakan penyebab kesakitan. Sekiranya ubat itu tidak memberi kesan yang diingini, anda tidak boleh menggabungkan ubat dengan ubat yang serupa - lebih baik mempertimbangkan analgesik yang lebih kuat. Tablet harus diberikan kepada kanak-kanak dengan berhati-hati, sebaiknya setelah berunding dengan doktor. Jika tidak, tempoh rawatan tidak boleh melebihi 3 hari.

Adakah Paracetamol membantu sakit kepala?

Analgesik dapat mengatasi sakit kepala yang tajam dan tajam. Paracetamol sangat berkesan melawan tekanan: setelah mengambil ubat, ia mula mengembang saluran, menjadikannya elastik, fleksibel, memulihkan aliran darah. Dengan migrain dan jenis kesakitan lain, ubat tersebut akan membius dengan mengurangkan sintesis sel yang bertanggungjawab untuk sensasi yang tidak menyenangkan. Ubat itu dibasuh hanya dengan air. Teh, kopi, soda boleh menyebabkan masalah hati.

Dos yang disyorkan tidak lebih daripada 1000 mg setiap dos. Setiap hari dibenarkan mengambil tidak lebih dari 4 kali, kecuali jika ditetapkan oleh doktor. Alat ini senang digunakan untuk mana-mana kategori pesakit: untuk kanak-kanak dari 3 tahun, lilin, sirap sesuai, untuk remaja dan orang dewasa - tablet. Lebih baik berunding dengan pakar supaya dia memilih bentuk ubat, menetapkan dos sesuai dengan usia, kategori berat badan.

Paracetamol dari mabuk

Sekiranya selepas minum alkohol dalam jumlah yang berlebihan sakit kepala, berpeluh berlebihan, mulut kering berlaku, tablet ini akan membantu mengatasi gejala ini. Ubat ini harus diambil sebagai langkah kecemasan, kerana dapat menghilangkan manifestasi mabuk yang tidak menyenangkan, tetapi tidak dapat meneutralkan tindakan asetaldehid atau membantu tubuh mengatasi kesan keracunan. Mekanisme tindakan Paracetamol sedemikian rupa sehingga menyebabkan kesan anestetik, meningkatkan kesejahteraan. Penting agar produk tersebut tidak menyebabkan rasa mual, tidak merengsakan perut.

Paracetamol untuk selsema

Ubat ini terkenal dengan kesan anti-radang dan minimum kesan sampingan. Dengan selsema, parasetamol membantu mengurangkan suhu secepat mungkin, bertindak pada sistem saraf pusat, mengaktifkan proses termoregulasi di otak. Selain itu, ia memudahkan batuk, melembutkan tekak, dan membantu mengaktifkan mekanisme pertahanan badan. Penting untuk diingat: ubat ini bukan antibiotik, bukan makanan tambahan dan bukan vitamin. Sebagai ubat simptomatik, ia menghilangkan gejala, tetapi SARS tidak menyembuhkan selesema biasa.

Parasetamol pada suhu

Adakah parasetamol membantu suhu? Adakah selalu! Dianjurkan untuk menurunkan suhu dengan ubat, jika angka pada termometer menunjukkan di atas 38, orang itu merasa memuaskan. Paracetamol adalah antipiretik, ia harus digunakan untuk mencegah demam, meningkatkan kesejahteraan. Ubat ini tidak mengandungi bahan kimia tambahan, oleh itu ia agak selamat untuk orang dewasa dan kanak-kanak. Lebih baik digunakan dalam tablet sekali dalam dos 500 mg, sehari - tidak lebih dari 4 g.

Paracetamol untuk haid

Sekiranya haid menyakitkan setiap kali, wanita merasa sangat sakit, lebih baik menggunakan ubat anti-radang bukan steroid. Paracetamol untuk kesakitan semasa haid disyorkan untuk mula minum 2-4 hari sebelum permulaan, untuk mengelakkan ketidakselesaan. Penggunaan semasa haid akan mengurangkan kesakitan, memberi kesan anti-radang, dan mengendurkan otot dalaman.

Parasetamol Jerawat

Untuk menyembuhkan jerawat, tidak cukup membersihkan pori-pori dan kerap mencuci muka. Penyediaan sederhana boleh digunakan untuk merawat masalah kulit. Apa yang dilakukan oleh parasetamol? Ubat ini mempunyai sedikit kesan anti-radang, tetapi pemberian oral tidak akan memberi kesan yang tepat. Lebih baik menggunakan bahan tersebut secara luaran. Untuk melakukan ini, hancurkan beberapa tablet, cairkan dengan air, campurkan semuanya ke dalam buburan cair dan sapukan ke kawasan yang bermasalah.

Video: untuk apa Paracetamol digunakan

Ulasan

Julia, 26 tahun. Pada masa kanak-kanak, tidak semua ubat dibenarkan, jadi sebagai ibu yang baik saya harus memilih ubat dengan berhati-hati. Alat yang selalu ada di kabinet ubat kami adalah Paracetamol. Ubat ini selalu boleh digunakan untuk merawat jangkitan virus pernafasan akut pada anak, pada suami. Sangat baik dan cepat, melegakan suhu, mengurangkan sakit kepala.

Eugenia, 44 tahun Dia meragui lama: paracetamol - apa yang benar-benar membantu? Diyakini bahawa dia menghilangkan suhu, dan semua. Setahun yang lalu, saya mula meminumnya mengikut petunjuk dan mendapat tahu bahawa produk tersebut mempunyai pelbagai jenis tindakan. Ubat ini membantu mengatasi migrain, membantu dengan tempoh yang menyakitkan, melegakan keadaan dengan mabuk. Pastikan menyimpannya di rumah..

Vera, 31 tahun saya menderita dalam tempoh saya: kesakitan yang teruk, kesihatan yang buruk, saya pergi ke tandas dengan ketakutan. Dia menggunakan aspirin selama beberapa tahun, tetapi ketika dia mengetahui bahawa dia menipis darah, dia beralih ke Paracetamol. Saya mendengar bahawa pakar sakit puan sering menetapkan pil ini kepada pesakit mereka, jadi saya memutuskan untuk mencubanya. Alat ini mudah digunakan, hampir tanpa kontraindikasi.

Parasetamol

Arahan penggunaan:

Harga di farmasi dalam talian:

Paracetamol adalah analgesik dan antipiretik dari kumpulan NSAID (ubat anti-radang bukan steroid), analgesik bukan narkotik. Pertubuhan Kesihatan Sedunia termasuk dalam senarai ubat yang paling penting.

kesan farmakologi

Bahan aktif ubat adalah parasetamol, turunan fenasetin. Mekanisme tindakan Paracetamol didasarkan pada penghambatan sintesis prostaglandin - sebatian kimia yang terbentuk semasa keradangan, dan bertanggung jawab atas tanda-tandanya dalam bentuk kenaikan suhu dan penampilan kesakitan. Paracetamol mempunyai kesan analgesik dengan bertindak pada neuron sistem saraf pusat. Ia mempunyai kesan anti-radang yang lemah, tidak merengsakan selaput lendir saluran gastrousus.

Ketika memasuki badan, ubat itu diserap ke dalam darah, dan dari sana ia menyebar ke seluruh tisu badan. Kemusnahan berlaku di hati, dengan pembentukan produk metabolik perantaraan - metabolit, beberapa di antaranya (paraaminophenol) beracun. Fakta ini membatasi penggunaan Paracetamol dalam penyakit hati dan darah. Pada masa akan datang, metabolit melewati saringan buah pinggang dan dikeluarkan dalam air kencing, dan oleh itu, dengan gangguan fungsi ginjal, penggunaan Paracetamol juga tidak diingini.

Dengan pemberian oral, parasetamol mencapai kepekatan maksimum dalam darah 20-30 minit selepas pemberian, setelah satu setengah jam, puncak ubat.

Borang Pelepasan

Paracetamol boleh didapati dalam bentuk berikut:

  • Tablet untuk pentadbiran lisan, dengan kandungan bahan aktif 200 dan 500 mg;
  • Tablet bersalut untuk penggunaan oral (kapsul), 500 mg paracetamol setiap satu;
  • Tablet effervescent untuk penyediaan larutan, 500 mg bahan aktif dalam satu tablet;
  • Penyelesaian untuk infusi, 15 mg dalam 1 ml larutan, ampul 5 ml;
  • Sirap untuk kanak-kanak, 200 mg parasetamol dalam 5 ml larutan;
  • Suspensi untuk kanak-kanak, 120 mg dalam 5 ml larutan;
  • Suppositori rektal dengan dos bahan aktif dari 50 mg (untuk kanak-kanak) hingga 1000 mg.

Paracetamol adalah salah satu ubat yang paling terkenal dan banyak digunakan di dunia, bahan aktif yang sama dihasilkan oleh syarikat farmaseutikal yang berlainan di bawah pelbagai jenama: Abesanil, AkamolTeva, Actazol, Alvedon, Acetophen, Algotoropil, Aminodol, Aminofen, Amphenol, Apagan, Apamide, Apanol, Acelifen, Acemol, Acetalgin, Acetaminophen, Acetaminophenol, Biocetamol, Bindard, Valadol, Valorin, Valgezik, Vinadol, Volpan, Dapireks, Datril, Dafalgan, Dexamol, Deminofen, Dolimin, Diminol, Diminol, Diminol Metamol, Minoset, Mialgin, Napamol, Naprinol, Nasprin, Nizacetol, Nepa, Opradol, Panadol, Panadol solubl, Panadol junior, Paramol, Pacimol, Piremol, Pyrinazin, Rolocin, Tylenol, Tempramol, Tilenol, Tylemol, Tilemol, Tilemol, Tilemol, Tilemol, Tilemol, Tilemol, Tilemol, Tilemol, Tilemol, Tilemol, Tilemol, Tilemol Febrinil, Febrinol, Febricet, Fendon, Hemtsetafen, Celifen, Cetadol, Cetanyl, Efferalgan, Efferoglan, Erocetamol.

Petunjuk parasetamol

Petunjuk untuk Paracetamol adalah suhu badan, meningkat ke nilai subfebril dan demam (37 - 39 ° C) untuk pelbagai penyakit asal berjangkit dan radang. Dalam amalan pediatrik, petunjuk untuk Paracetamol adalah sakit gusi dan demam yang disebabkan oleh gigi.

Menurut petunjuk, Paracetamol berkesan sebagai kaedah untuk menghilangkan rasa sakit dari pelbagai asal: sakit kepala, mialgia, arthralgia, algodismenorrhea, radiculitis, sciatica, neuralgia, sakit gigi dan kesakitan yang tidak diketahui etiologi yang tidak diketahui.

Perhatian! Semasa menggunakan ubat ini untuk melegakan kesakitan akut, ia dapat mengurangkan gejala dengan ketara, dan oleh itu gambaran klinikal penyakit akan berubah dan diagnosis mungkin sukar.

Arahan penggunaan Paracetamol

Dos tunggal Paracetamol mengikut arahan adalah dari 500 hingga 1000 mg untuk orang dewasa dan kanak-kanak berumur lebih dari 12 tahun, dos harian untuk kumpulan ini tidak boleh melebihi 4 g (4000 mg) ubat.

Dos ubat untuk kanak-kanak dikira secara individu, bergantung pada berat anak, berdasarkan purata 125-250 mg bahan aktif pada satu masa, tanpa mengira bentuk dosnya. Tidak kira bentuk ubat, dos harian mesti dibahagikan kepada 3-4 dos, dengan selang waktu antara mereka sekurang-kurangnya 4 jam.

Sesuai dengan arahan, Paracetamol tidak boleh digunakan selama lebih dari 3 hari tanpa pengawasan perubatan. Sekiranya selama ini gejala penyakit tidak dapat ditarik balik, perlu berjumpa doktor mengenai kemungkinan penggunaan ubat dan dosnya lebih lanjut.

Kesan sampingan

Mengikuti arahan, Paracetamol adalah salah satu ubat paling selamat, kesan sampingannya sangat jarang berlaku. Walau bagaimanapun, mereka dijelaskan dalam literatur perubatan, dan biasanya dikaitkan dengan peningkatan kepekaan individu atau dengan adanya komorbiditi tersembunyi..

Kesan sampingan yang berkaitan dengan pengambilan Paracetamol termasuk:

  • Dari sistem pencernaan - perkembangan disfungsi hati, penampilan tanda-tanda dispepsia;
  • Pada bahagian darah - anemia, methemoglobinemia, kemerosotan gambaran darah (trombositopenia, agranulositosis, leukopenia, dll.);
  • Dari sistem kardiovaskular - perubahan konduksi jantung (sekatan intrakardiak);
  • Pada bahagian sistem kekebalan tubuh - reaksi alergi dengan intensiti yang berbeza-beza, sering kali berlengah, jarang berlaku (kejutan anafilaksis);
  • Dari organ kencing - perkembangan nefritis interstitial, poliuria dan gangguan fungsi ginjal lain.

Sejumlah pakar mendakwa bahawa terdapat bukti perkembangan asma bronkial pada sebilangan besar kanak-kanak yang mengambil Paracetamol (41%). Walaupun pandangan ini kontroversial dalam komuniti saintifik, tanpa bukti yang serius, Paracetamol tidak boleh digunakan dalam latihan anak-anak, terutama jika tidak boleh disalahgunakan.

Ubat ini diresepkan dengan berhati-hati bersama dengan ubat lain, dan hanya di bawah pengawasan doktor, kerana kesan toksik dari interaksi mereka dapat diperhatikan. Penggunaan gabungan parasetamol dan alkohol adalah dilarang.

Semasa mengandung

Dipercayai bahawa Paracetamol semasa kehamilan boleh diresepkan apabila risiko yang berkaitan dengan penggunaannya dibenarkan oleh keberkesanannya yang tinggi dan sangat memerlukan. Perlu diingat bahawa sejumlah kajian mengesahkan kesan toksik pada janin ketika menggunakan Paracetamol semasa kehamilan. Oleh itu, kes-kes perkembangan cryptorchidism pada kanak-kanak lelaki yang ibunya menggunakannya ketika mereka hamil dikaitkan dengan ubat ini.

Oleh itu, pelantikan mengikut petunjuk Paracetamol semasa kehamilan harus dilakukan secara eksklusif dengan penyertaan doktor.

Kontraindikasi

Paracetamol dikontraindikasikan dalam situasi berikut:

  • Sejarah kepekaan individu kepadanya atau NSAID lain;
  • Fungsi hati terjejas;
  • Patologi buah pinggang;
  • Penyakit yang berkaitan dengan kemerosotan gambar darah;
  • Kehamilan;
  • Menyusu.

Keadaan simpanan

Simpan di tempat yang gelap dan kering pada suhu tidak melebihi 25 ° C selama 2 tahun. Jauhkan dari jangkauan kanak-kanak.!